Danske plastflasker indeholder 33 pct. genbrug - går efter Europa-rekord
Målet for de danske tapperier er 50 pct. genanvendt plast i 2025 eller det dobbelte af EU's målsætning
De danske tapperier er godt på vej til at indfri egne mål om, at der skal være anvendt mindst 50 pct. genbrugsplast i danskernes plastflasker i 2025.
De seneste tal fra Bryggeriforeningen viser, at tapperierne i 2020 i gennemsnit nåede op på en andel af genanvendeligt plast på 33 pct. mod 28 pct. i 2019.
Tapperierne har tidligere valgt at sætte et mål for, at andelen af genbrugsplast i Danmark skal ramme 50 pct. i 2025. Selv om EU har en målsætning om ”blot” 25 pct. i 2025.
»EU’s 2025-målsætning er 25 pct., så vores mål på 50 pct. er ambitiøst. Vi har lang vej endnu, ikke mindst fordi der mangler genanvendeligt plast af høj kvalitet på markedet. Men vi presser på over for leverandørerne, og vi er godt på vej mod at nå målet,« siger direktør Niels Hald fra Bryggeriforeningen, hvor de danske tapperier er organiseret.
I 2020 brugte tapperierne 3327 ton genanvendt plast i deres flasker, hvilket er 360 ton mere end i 2019, selv om salget var på nogenlunde samme niveau i de to år.
Dermed har tapperierne på ét år undgået produktionen af 360 ton ny plast, oplyser Bryggeriforeningen på sin hjemmeside.
Plastflasker udgør 8 pct. af al plastemballage i Danmark, og de danske forbrugere afleverer 96 pct. af de tomme plastflasker i pantautomaterne.
Derefter bliver alle flaskerne granuleret, renset og genanvendt som emballage til fødevarer.
»Som alle andre har vi et ansvar for at bruge jordens knappe ressourcer fornuftigt. Og når vores vurdering er, at det kan lade sig gøre at udskifte halvdelen af den nyfremstillede plast med genbrugsplast i 2025, så føler vi os forpligtede til at stræbe efter det,« siger Niels Hald.



