Før pressemøde: Nye restriktioner har især to ting i sigtekornet
Socialt samvær med alkohol på bordene og større forsamlinger i længere tid. Det er to af de udfordringer, som regeringen agter at sætte ind overfor med nye restriktioner, erfarer Finans.
Mange mennesker forsamlet i længere tid på samme sted og socialt samvær med alkohol på bordet.
Det blev på et møde tidligere i dag i det såkaldte sektorpartnerskab for hoteller, restauranter og oplevelsesindustrien udråbt af erhvervsminister Simon Kollerup (S) til at være to af de største udfordringer her og nu i forhold til at bremse den eskalerende smittespredning.
Ifølge Finans’ oplysninger talte Simon Kollerup på mødet for, at udfordringen med arrangementer, hvor mange er forsamlet i længere tid, ventes at blive tacklet ved at lukke ned for spillehaller, forlystelsesparker, messer, konferencer, teatre, museer, forsamlingshuse, selskabslokaler og idrætsarrangementer med betalende tilskuere.
På samme vis er planen at stramme grebet om restaurationsbranchen, erfarer Finans.
Sidste uge blev restaurantener pålagt at lukke senest kl. 24, men fremover er det ifølge Finans’ oplysninger slut med servering af mad og udskænkning af drikkevarer allerede kl. 22, mens restauranten skal lukke senest kl. 23.
Samtidig står restauranter til at blive ramt af et krav om, at der skal være 2 kvadrameter (kvm) for hver siddende gæst, og 4 kvm for stående gæster, ligesom personale med direkte kontakt med gæster fremover skal bære mundbind eller visir, uanset om de ansatte har et gyldigt coronapas eller ej.
Vores vigtigste anbefaling til forbrugerne er, at de udnytter hele den lange åbningstid i dagligvarebutikker, så vi alle undgår, at de klumper sig sammen i de timer, hvor der tradtionelt købes mest ind.Lars Aarup, kommunikations- og analysechef i Coop Danmark
Til gengæld tegner det ifølge Finans’ oplysninger ikke til, at take away vil blive ramt af restriktioner.
I en foreløbig rundspørge, som Danmarks Restauranter og Caféer har gennemført blandt sine medlemmer, svarer knap 7 ud af 10, at et arealkrav vil være direkte skadeligt for den daglige drift, som i forvejen er mærket af et gennemsnitligt fald i omsætningen på 36 pct., siden coronarestriktioner sidste måned ramte branchen.
Flere kilder peger overfor Finans på, at det ligger i kortene, at butikker på under 2.000 kvm fremover kun må lukkende handlende ind i et omfang, så der altid er mindst 4 kvm pr. kunde. I butikker større end 2.000 kvm vil arealkravet være 6 kvm pr. kunde, og alt sammen vil det i givet fald betyde, at restauranter og detailhandlen på flere områder vil være sparket tilbage til den virkelighed, der var gældende sidste år på samme tid, da de store corona-nedlukning blev sat ind,
Udsigten til begrænsninger i kundestrømmen får dog ikke adm. direktør Peter Fabricius i Magasin du Nord med danske stormagasiner til at brokke sig.
»Det kan vi fint håndtere og sætte i værk med det samme, hvis kravet bliver sådan til os. Vi lever med den restriktion, hvis det ønskes i indsatsen mod coronasmitte,« lyder hans umiddelbare reaktion på udsigten til nye arealbegrænsninger.
Ligesom ansatte i restauranter tegner til at blive ramt af krav om brug af mundbind, ligger det angiveligt også i Epidemikommissionens anbefalinger, at ansatte med direkte kundekontakt i butikker fremover skal bære mundbind. Da kravet om mundbind i detailhandlen blev indført i november, var de ansatte undtaget.
Hos Coop Danmark med ca. 1.050 dagligvarebutikker rundt om i landet melder kommunikations- og analysechef Lars Aarup, at koncernen allerede nu er ved at forberede sig på nye restriktioner – uanset om det er mere mundbind eller skiltning om antal kunder, der må være i den enkelte butik.
»Det vil vi sætte i værk, ligeså snart vi kender de endelige restriktioner. Vores vigtigste anbefaling til forbrugerne er, at de udnytter hele den lange åbningstid i dagligvarebutikker, så vi alle undgår, at de klumper sig sammen i de timer, hvor der traditionelt købes mest ind,« siger Lars Aarup.
Statsminister Mette Frederiksen (S) har indkaldt til pressemøde om coronasituationen kl. 14.00. Mødet kommer på bagkant af Epidemikommissionens anbefalinger til nye restriktioner, flere dage med nye smittetalsrekorder og opfordringer fra både eksperter og støttepartier om nye og hårdere restriktioner.


