• For abonnenter
Erhverv

Danske tøjvirksomheder til modeuge: Tøjet bliver dyrere nu i hele Europa

Omsætningen og eksporten buldrer frem for de danske tøjproducenter. Alligevel udløser stigende priser på fragt og råvarer bekymringer, og det medfører nu forsøg på at få detailkunder og forbrugere til at betale mere for tøjet.

Artiklens øverste billede
Brand4kids med hovedsæde i Ikast sælger mængder af børnetøj og er aktuelt som andre i modebranchen præget af høje fragtpriser i den globale logistikkæde. Foto: Casper Dalhoff.

Forbrugerne skal vænne sig til, at tøjet bliver dyrere den kommende tid. De danske modeproducenter melder samlet om, at stigende omkostninger til især fragt kun kan lande hos forbrugerne.

Tøjbranchen melder ellers for 2021 om en vækst på 13 pct. i eksporten og ny rekord i den samlede omsætning, som nåede 48,7 mia. kr. trods

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.