• For abonnenter
Erhverv

Kanalkrig og pandemi spøger hos DFDS

Der var positive takter gennem store dele af DFDS forventninger til 2022, som blev fremlagt tirsdag. Helt så positivt tog markedet dog ikke imod samme forventninger.

Artiklens øverste billede
Overkapacitet og konkurrence på Den Engelske Kanal skal udlignes af tilbagevendende passagerer og det seneste opkøb for DFDS. Men coronaen kan blive en joker, indrømmer adm. direktør, Torben Carlsen. Foto: Jens Dresling

Der gik ikke lang tid, fra den danske rederi- og logistikvirksomhed DFDS tirsdag præsenterede sine forventninger til 2022, før aktiemarkedet kvitterede med et fald på omkring 5 pct.

Det skete på trods af, at DFDS præsenterede et positivt syn på virksomhedens udsigter for 2022. En forventning om en stigning på driftsresultatet

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.