Benzinpriserne er i himmelflugt efter russisk invasion - en liter blyfri 95 benzin koster nu over 15 kr.
Benzinpriserne befinder sig lige nu på et rekordhøjt niveau efter en tid med stigende energipriser og Ruslands nylige invasion af Ukraine.
Det bliver i øjeblikket dyrere og dyrere dag for dag, når de danske bilister kører ind ved tankstationerne landet over.
Ruslands invasion af Ukraine har skubbet til de i forvejen høje benzin og dieselpriser, der nu befinder sig på et rekordhøjt niveau i Danmark.
For første gang har en liter blyfri 95-benzin passeret 15 kr., mens også prisen på en liter diesel rammer det højeste niveau nogensinde med en pris på 13,69 kr. pr. liter.
Det viser den seneste prisopgørelse fra OK.
Det samme gør sig gældende for Circle K, hvor en liter Blyfri 92 fredag kostede 13,89 kr., mens en liter diesel kostede 12,49 kr.
Ifølge Knut Hilmar Hansen, der er pressechef for Circle K i Norge, er årsagen til den kraftige prisstigning en stigning i indkøbsprisen på både benzin, diesel og biobrændstof som følge af de seneste dages hændelser i Ukraine, der er blevet invaderet af Rusland.
Det fortæller han til det norske medie E24.
I forbindelse med den russiske invasion torsdag steg prisen på råolie til det højeste niveau siden 2014. Her var prisen på en tønde nordsøolie, som også kendes under navnet Brent, steget med knap seks pct. til en pris på 105,65 dollars.
Prisstigningen på råolie er årsagen, til at det bliver dyrere at tanke bilen i den nærmeste fremtid, fortæller Jens Nærvig Pedersen, råvareanalytiker i Danske Bank, til Ritzau
»Benzinprisen er bestemt af olieprisen og dollarkursen, og de stiger begge to, og derfor bliver danskere ekstra ramt. Det vil man allerede i dag kunne se ved benzinstanderen. Der er muligheder for, at priserne igen kan falde på sigt, men på den korte bane ser priserne ud til at skulle op,« siger han.
Han uddyber, at den aktuelle konflikt mellem Vesten og Rusland er et problem i den henseende, da Rusland er en af verdens førende olie- og gasproducenter med store og kendte olie- og gasproducenter som Lukoil og Gazprom. Udviklingen i konflikten betyder, at Rusland rammes af yderligere sanktioner, som på sigt vil ramme forsyningen af olie og gas.