Starbucks’ nye topchef lønnes med 1 dollar
Efter fem år på posten stopper Kevin Johnson som topchef i Starbucks – den nye midlertidige topchef skal kun have 1 dollar i løn.
Et af verdens mest kendte varemærker, Starbucks, skal have ny topchef. Og han er billig.
Den nuværende chef Kevin Johnson stopper efter fem år på posten, og som midlertidig topchef indtræder en gammel kending, Howard Schultz, skriver CNBC.
Howard Schultz tiltræder efter den kommende generalforsamling, og han forventer at skulle sidde til en gang i efteråret - eller indtil en ny topchef er fundet.
Den nye midlertidige direktør bliver til gengæld billig for aktionærerne. Howard Schultz skal kun have 1 dollar i løn i den tid, han sidder i stolen.
Det er tredje gang, at han sætter sig i stolen som topchef for Starbucks.
I en meddelelse gør han det dog klart, at han ingen intentioner har om at vende fast tilbage som topchef.
Han har tidligere været topchef for Starbucks fra 1986 til 2000 og igen fra 2008 til 2017.
»Når du virkelig elsker noget, har du en dyb følelse af ansvar for at hjælpe, når du bliver ringet op. Selvom jeg ikke planlagde at vende tilbage til Starbucks, ved jeg, at virksomheden skal transformere sig igen for at møde en ny og spændende fremtid, hvor alle vores interessenter blomstrer gensidigt,« lyder det i en erklæring fra Howard Schultz.