• For abonnenter
Erhverv

Venstre revser regeringen for ikke at stoppe gasafbrænding

Folketingets største oppositionsparti finder i store træk regeringens håndtering af flaring-sagen ulogisk. "Det virker som om, at man har sovet i timen og fortsat ikke tager problemet alvorligt nok," lyder det fra partiets klimaordfører, Marie Bjerre. Klimaminister Dan Jørgensen afviser kritikken og påpeger, at der ikke er nogen snuptagsløsninger.

Artiklens øverste billede
Selv om klimaminister Dan Jørgensen (S) har lovet at fremlægge forslag til et forbud imod rutineflaring inden sommerferien, fortsætter det politiske pres på ministeren. Foto: Jens Dresling

I en tid, hvor Danmark akut efterspørger gas, er der ikke meget ræson i, at det franske olieselskab Total Energies rutinemæssigt afbrænder naturgas i overskud på Gorm-feltet i den danske del af Nordsøen. Og at selskabet i øvrigt får lov at gøre det resten af året.

Sådan lyder kritikken fra Venstres klimaordfører, Marie Bjerre,

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.