Nye tal: Antallet af elbiler er eksploderet siden sidste år
Ifølge nye tal fra De Danske Bilimportører er antallet af indregistrerede elbiler eksploderet det seneste år. Der er således over dobbelt så mange elbiler indregistreret i Danmark i dag, som på samme tid sidste år.
80.072. Så mange indregistrerede el-biler er der i dag i Danmark. Og det tal er steget markant på bare et enkelt år. Nye tal fra De Danske Bilimportører, som er brancheorganisation for bilproducenternes repræsentation i Danmark, viser således, at tallet er mere end fordoblet siden sidste år. Mere konkret var der i maj 2021 36.931 indregistrerede el-biler i Danmark, og antallet af el-biler er altså steget med cirka 117 pct.
»Danskernes bilkøb bliver stadig mere elektrisk. Vi forventer, at bestanden af elbiler over de kommende år vil stige markant, når leverancesituationen normaliseres, og bilproducenterne løbende lancerer nye bilmodeller i alle priskategorier« udtaler Mads Rørvig, administrerende direktør hos De Danske Bilimportører, i en pressemeddelelse.
På trods af den store stigning, står bilbranchen netop nu i en svær situation. Mange producenter har forhindringer i forsyningskæderne, som blot er blevet værre siden Ruslands invasion af Ukraine.
Der var eksemplevis 29 pct. færre indregistreringer i april i år sammenlignet med samme måned sidste år. For året har der været 24 pct. færre indregistreringer sammenlignet med sidste år. Mads Rørvig understreger dog, at de tal ikke afspejler en manglende købelyst hos kunderne.
»Forbrugerne er sultne efter ny biler, men der er stadig klumper i forsyningskæderne, så vores tal er for tiden et billede af udbuddet og ikke af efterspørgslen. Der er særligt ubalance vedrørende de grønne biler, hvor der er særlig stor forskel på udbud og efterspørgsel. Det er dog ikke alle bilmodeller, man skal vente på. Flere modeller kan leveres indenfor kort tid,« siger Mads Rørvig.
Tallene viser, at 30 pct. af alle indregistrede biler i april var el-drevne - fordelt på henholdvis 17 pct. plug-in og 13 pct. el. For hele 2022 er der dog blevet indregistreret flere el-biler end plug-in hybrider, oplyser De Danske Bilimportører.



