• For abonnenter
Erhverv

Danske virksomheder render advokathuse på dørene: Det vælter ind med russiske slagsmål

Mange danske virksomheder beder advokatfirmaer om hjælp for at vikle sig ud af russiske kontrakter. Men for mange vil den russiske forretning ende med en økonomisk bet.

Artiklens øverste billede
Danske virksomheder har stadig svært ved at overskue de økonomiske konsekvenser af Vladimir Putins invasion af Ukraine og de efterfølgende sanktioner. Men mange vil gå ud af landet med tab, forudser flere advokater. Foto: Reuters/Anton Novoderezhkin

Der er meget lidt fast grund under fødderne på de mange danske virksomheder, der lige nu vælter ud af det russiske marked. Derfor løber mange af dem direkte hen til advokatfirmaet for at høre, hvor de står. 

»Lige nu har det handlet om at træffe de rette beslutninger, som på den ene side virker lette, fordi det er det rigtige

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.