Fortsæt til indhold

Unge ledere indtog VL-topmøde: »Der kommer en generation ind på arbejdsmarkedet, som er vokset op med Al Gore-taler«

Gennemsnitsalderen blandt debattørerne var dalet ved årets VL-Døgn, hvor bl.a. Soundboks og Danske Bank talte til hundredvis af virksomhedsledere. Det store tema var bæredygtighed.

VL-døgnet 2022 i Tivoli Congress i København. Her mødes en lang række virksomhedsledere til oplæg og debat om bæredygtig virksomhedsledelse. Foto: Gregers Tycho
Erhverv

Traditionelt set er VL-Døgnet kendt for at samle erhvervslivets tunge virksomhedsledere, der som regel ikke befinder sig på den yngre side af 50.

Men blandt topmødets debattører havde en række yngre ledere taget plads i år. Og det var ikke en tilfældighed.

Netop Sustainable Leadership, på dansk bæredygtighed, var hovedtemaet ved årets VL-Døgn. Og onsdag…

Artiklens emner
VL Døgnet
McKinsey & Co.