"Sex and the City"-sko sejrer i Kina efter 20 års kamp
Det kendte mærke trak sine signatursko fra Kina efter en strid om retten til eget navn. En ny dom kan få stor betydning for andre.
»Please, sir, they’re my favorite pair!,« bønfaldt Carrie Bradshaw i en scene fra Sex and the City en røver, da han med trukket pistol truede hende til at udlevere hendes Manolo Blahnik Chaos-sandaler.
Carrie elskede sine Blahnik-sko, og mange kvinder rundt om i verden drømte om at eje de sko. Det samme gjorde en lokal kinesisk forretningsmand.
Fang Yuzhou registrerede varemærket ”Manolo & Blahnik” og solgte sine sko under det navn.
Det fik Manolo Blahnik til at slæbe ham i retten i år 2000, men uden held, skriver BBC.
Først i denne uge kunne det britiske luksusfirma meddele, at det havde vundet retten til sit eget navn, og dermed er skomærket på vej tilbage til Kina, hvor Blahnik planlægger at sælge sine sko fra næste år.
Umiddelbart kan det lyde trivielt, at et skomærke har vundet retten til sit eget navn, men det kan få stor betydning for andre vestlige firmaer, der kæmper den samme kamp.
Tidligere accepterede Kina groft sagt, at ”den der først registrerede et varemærke” havde retten til det.
Siden er der sket en ændring af loven, som også omfatter en vurdering af, om der er tale om ”at handle i ond tro”.
Det er på den baggrund, at Manolo Blahnik fik rettens ord for, at Fang Yuzhou registrerede navnet mod bedre vidende.
Rieko Michishita, der er en partner hos advokatfirmaet Bird & Bird, siger til BBC, at Manolo Blahniks sag kan blive brugt af andre mærker til at bevise, at ”varemærke-tyvekægte” har handlet eller handler i ond tro.
Kinesiske forbrugere, der ville have en par ægte Manoilo Blahnik-sko, har hidtil været henvist til at købe dem online eller gennem selskabets butikker i andre lande i Asien.


