Elprisen banker i vejret: Frygt for gasmangel rammer elprisen - tirsdag bliver hundedyr
Et gasmarked ramt af prispanik betyder, at virksomheder og private tirsdag står ansigt til ansigt med den højeste dagspris på el nogensinde.
Tirsdag vågner danskerne op til en ny rekord på elmarkedet med en dagspris på 4,50 kr. Det er 7 pct. højere end den hidtidige dagsrekord sat mandag.
De høje elpriser har bidt sig fast i en grad, så Danmarks 3,3 mio. virksomheder og private elkunder nu har kæmpet 16 dage i træk med engrospriser på el på over 2 kr. Det er aldrig set tidligere.
Situationen alvor understreges af, at en storforbrugende virksomhed som jernstøberiet Mat Dania i Aars simpelthen lukker ned for produktionen i perioder, fordi den høje elpris gør det alt for dyrt at smelte skrotjern og ny råjern.
»Det er grotesk, men det er virkeligheden,« fortalte Jørn Krogager, adm. direktør i Mat Dania, sidste uge til Finans under et besøg på virksomheden med ca. 250 ansatte.
Energikrisen, som har stået på siden sommeren sidste år, har tidligere budt på høje elpriser, men Danmark aldrig tidligere været ramt af skyhøje elpriser i så lang en periode.
Tirsdagens rekordpriser kommer, efter at Gazprom har meddelt, at man lukker for russisk gas til det tyske marked via rørledningen Nord Stream 1 i perioden den 31. august til og med den 2. september.
Lukningen forklares af den russiske energigigant med vedligeholdelse. Ganske som det var tilfældet ved lukningen i 10 dage midt i juli.
Dengang kom der gang i gasleverancerne igen, men siden juli-lukningen har Gazprom kun leveret 20 pct. af kapaciteten i Nord Stream-rørledningen, og det har sat sig i gas- og elpriserne.
At markedsaktører spekulerer i, om lukningen næste uge ender ud i en permanent lukning af den for EU vigtige rørledning, kræver kun et kig på energimarkederne.
I Tyskland har elprisen mandag ramt rekordhøje 700 euro for 1.000 kilowatt-timer (kWh) svarende til en kWh-pris på 5,21 kr., efter at gas handlet på den toneangivende hollandske gasbørs TTF mandag var tæt på 300 euro pr. megawatt-time (MWh).
Til sammenligning lå gasprisen i januar 2021 omkring 15-20 euro, mens der blev talt om historisk krise, da prisen sidste år i oktober rundede 114 euro.
Den dyre gas bruges rundt om i Europa på mange gasfyrede kraftværker, og i et tæt forbundet EU-elnet sætter dyr el fra gasfyrede kraftværker direkte spor i elpriserne på andre markeder. Også selv om strømmen her kommer fra f.eks. vandkraft, vindmøller eller solceller.
Med otte dage tilbage står august til at blive den dyreste måned nogensinde for danske elkunder.
Den hidtidige rekord er fra juli, hvor engrosprisen på el handlet på Nord Pool i gennemsnit kostede 1,89 kr. Hertil kommer afgifter, tariftillæg, abonnement og – for private og nogle virksomheder – moms.
Til og med tirsdagens rekordpris ligger elprisen i august på 2,98 kr.