• Artiklen opdateres
Erhverv

Ny smykkeserie hjælper Pandora i mål i tredje kvartal

Smykkevirksomheden Pandora opnår et resultat efter skat på 734 millioner kroner i tredje kvartal.

Smykkevirksomheden Pandora levede op til sine egne og analytikernes forventninger i tredje kvartal. Det skete med et overskud på 734 millioner kroner efter skat.

Det skyldes blandt andet en ny serie kaldet Diamonds by Pandora. Den blev lanceret på det vigtige nordamerikanske marked i august og har bidraget positivt til omsætningen.

Når den sammenlignelige omsætning i Nordamerika alligevel ikke når samme højder som samme kvartal sidste år, skyldes det at amerikanerne ikke længere modtager de såkaldte stimulus checks, som skulle holde gang i økonomien under coronarestriktionerne.

Det er dog lykkedes Pandora at hæve priserne på udvalgte varer i netop Nordamerika, uden at kunderne har vendt selskabet ryggen af den grund. Det fremgår af regnskabet.

- På trods af makroøkonomisk og geopolitisk usikkerhed har vores kunders indkøbsmønstre stort set været uændrede.

- Med stærke finanser og vores position indenfor overkommelige gaver, er vi godt rustet til at stå imod en mulig recession og gribe relevante investeringsmuligheder som for eksempel at udvide vores butiksnetværk, siger administrerende direktør Alexander Lacik i en kommentar til regnskabet.

MarketWire

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.