Fortsæt til indhold

Derfor saves Ambu midt over på børsen

Medicoselskabet Ambu får store tæsk på børsen efter skuffende forventninger og en strategi, der lægger op til fortsat at hælde penge i et voldsomt udskældt marked.

Britt Meelby Jensen, adm. direktør i Ambu, skuffer markedet stort med svage forventninger og en på nogle områder lidt uklar strategi. Foto: Brian Karmark
Erhverv

Medicoselskabet Ambu får læsterlige klø på på børsen, efter at selskabets længe ventede nye strategi er blevet offentliggjort.

Finans giver dig her overblikket over de udfordringer, der sender markedsværdien af selskabet ned med mere end 15 pct.

Strategien. Markedet har svært ved helt at forstå det nye i strategien, og særligt kritisk er det, at Ambu lægger op til fortsat at satse ganske væsentligt på mave-tarm-området, som har været en enorm dyr affære indtil videre.

Forventningen fra Ambu har tidligere været, at markedet ville blive skabt rigtig hurtigt, og derfor er der blevet foretaget store investeringer i f.eks. selskabets duodenoskop.

Det er et ”brug og smid væk”-produkt, der ligesom Ambus øvrige endoskoper adskiller sig fra de traditionelle genanvendelige af slagsen, og som retter sig mod undersøgelse af galdeveje og bugspytkirtel.

Selskabet satser fortsat på at få udbredt satsningen på f.eks. koloskopier, en kikkerundersøgelse via endetarmen, der i Ambus tilfælde typisk vil kunne bruges i forbindelse med diagsnosticering af kræft.

Problemet er, at det langtfra er gået som ventet, og at det har været dyrt at udvikle flere og nye produkter inden for mave-tarm-området samtidig. Billigt har det heller ikke ligefrem været løbende at opbygge en salgsstyrke til et område med et meget lille salg.

»Det blev et problem for os, når markedet ikke blev skabt så hurtigt. Nu har vi tilpasset og fokuserer i stedet for på nicher og bygger op over tid. Det, mener vi, er en profitabel måde at vokse forretningen på,« forklarede Ambus kommercielle chef, Bassel Rifai, på en telekonference for analytikere og investorer.

Selskabet afvist på samme telekonference, at man opererede med en eller anden form for stop loss, altså at man kunne nå et punkt, hvor man helt stoppede investeringerne og dermed i praksis opgav området.

Forventningerne. Ambu-topchef Britt Meelby Jensen har gjort en dyd ud af at forklare markedet, at selskabet er nødt til at kunne levere på det, der stilles markedet i udsigt.

Det skal imidlertid også ske på en måde, hvor det ikke bliver for uambitiøst.

Når det handler om forventningerne for det kommende regnskabsår 2022/2023, tyder meget på, at det blev for meget det sidste.

Ambitionen om en vækst på 5-8 pct. og en overskudsgrad før særlige poster på 3-5 pct. var simpelthen alt for langt fra konsensus i markedet, og det koster på aktiekursen.

Pengestrømmene. Ambu har igennem længere tid kæmpet en hård kamp for at skabe solide pengestrømme. I regnskabsåret 2019/20 var de frie pengestrømme minus 133 mio. kr., mens det året efter viste minus 245 mio. kr.

I det netop afsluttede regnskabsår landede de på minus hele 458 mio. kr. De tre foregående år var selvsamme tal et plus på ca. 300 mio. kr. årligt.

Ambus finansdirektør pointerede på telekonferencen, at det er et hovedfokus at forbedre de fire pengestrømme, men indtil videre tyder intet på, at de kommende kvartaler bliver specielt meget bedre på den konto.

Summa summarum: Ambu skuffer markedet på tre helt afgørende punkter, og det giver kontant afregning på børsen – ikke mindst, når skeptikerne igen vil kunne argumentere for, at en forestående kapitaludvidelse på ingen måde er utænkelig.

Artiklens emner
Medicoindustrien
Ambu