Danske virksomheder hæver igen budgettet for julegaver til ansatte
Hos Gavefabrikken kan man ikke mærke, at vi befinder os i en økonomisk krise. Tværtimod.
Der bliver hugget en hæl og klippet en tå for at få økonomien til at løbe rundt hos mange danske virksomheder lige nu - men julegavebudgettet er ikke et af de steder, der spares.
Det oplever i hvert fald Gavefabrikken, som er Nordens største leverandør af firmajulegaver.
Her kan man berette om et - ligesom forrige år - stigende julegavebudget til trods for den verserende økonomiske krise.
»Vores kunder prioriterer fortsat at give en flot julegave. Mange begrunder det med ønsket om at holde på dygtige medarbejdere og vise påskønnelse for nogle tumultariske år,« skriver Nikolai Kiim, stifter af Gavefabrikken, i en pressemeddelelse.
Og det hævede gavebudget markerer sig da også tydeligt, når man kigger på årets bestsellere.
Ifølge Gavefabrikken er de fem mest solgte firmagaver lige nu:
1. Arne Jacobsen ”Myggen”-stolen
2. Tobias Jacobsen ”Hyldestlampen”
3. Jesper Koch knivsæt
4. Kaj Bojesen ”Jubilæumsbjørn”
5. Comwell weekendophold
Men til trods for stigende råvare- og leveringspriser, så er der god grund til, at danske virksomheder stadig har råd til at lægge designklassikere under træet.
Gavefabrikken har nemlig besluttet sig for at sælge de mere end 1 mio. julegaver til samme pris som i 2021.
»Det koster nok lidt på bundlinjen, men når verden er fyldt med uro, er det rart at kunne tilbyde lidt stabilitet,« forklarer Nikolai Kiim.
I seneste regnskabsår kunne Gavefabrikken bryste sig af en omsætning på mere end 278 mio. kr. og et overskud på 24,4 mio. kr. efter skat.
Det skete efter en særdeles lukrativ jul i 2021, hvor cheferne i høj grad kompenserede for bl.a. aflyste julefrokoster ved at hæve gavebudgettet.