Fortsæt til indhold

Bøderegn fra Italiens myndigheder rammer danske bilister

Adskillige danske bilister modtager for tiden kedelige ferieminder fra Italien. Op til ni år gamle bøder bliver opkrævet af italiensk inkassofirma.

Bilister er eksempelvis blevet opkrævet for at køre i byzoner i Italien. Arkivfoto: Stine Bidstrup
Erhverv

Mens vinteren for alvor har ramt Danmark, har adskillige bilister fået et kedeligt ferieminde i postkassen.

Det italienske inkassoselskab Nivi SpA, der opkræver penge på vegne af de italienske myndigheder, har nemlig sendt bøder til adskillige danske bilister. Alene de seneste par uger har FDM modtaget henvendelser fra 200 danskere, der er blevet opkrævet penge for ubetalte vejafgifter i Italien. Det skriver FDM i en pressemeddelelse.

»Vi har de seneste uger modtaget uforholdsmæssigt mange henvendelser fra medlemmer, som har fået en opkrævning fra Italien. For en stor del af dem er det nyt, at de har ubetalte afgifter fra Italien, som de ikke tidligere er gjort opmærksom på. Derfor kommer det selvfølgelig bag på mange, at de skylder italienske myndigheder penge. For enkelte er det tilmed høje beløb,« siger jurist i FDM Jannik Hermansen, i pressemeddelelsen.

De fleste opkrævninger er på under 30 euro, hvilket svarer til ca. 200 kroner, men FDM har også set højere beløb og i enkelte tilfælde på flere tusinde kroner. Nogle af kravene går på nyere forseelser, mens enkelte ligger hele ni år tilbage i tiden.

Derfor kan det for bilisterne også være svært at huske præcis, hvor de har kørt, og hvorfor de har modtaget bøden.

Ifølge FDM er det ikke usædvanligt, at danske bilister får bøder for at køre i italienske miljøzoner eller bykerner, der ellers er lukket af for trafik. FDM kender også til tilfælde, hvor danske bilister får flere bøder, fordi de eksempelvis har forvildet sig ind i en miljøzone, som de ikke kan finde ud af, og derfor bliver blitzet flere gange indenfor få minutter.

»Generelt mener vi i FDM, at man skal betale bøder og andre afgifter, hvis man kan erkende et forhold. Også selvom det er sket i udlandet. Men at nogle af opkrævningerne går på forhold, der ligger mange år tilbage, er selvfølgelig noget rod, og det kan komplicere tingene. Der er dog ikke noget, der indikerer, at kravene skulle være forældede,« siger Jannik Hermansen.

Hvis man er uenig i kravet skal man ifølge juristen hurtigt gøre indsigelse over for dem, der har taget kontakt angående bøden. Det kan være de italienske myndigheder eller inkassoselskaber.

Artiklens emner
FDM