Nemlig.com leverer et nyt stort underskud
Onlinesupermarkedet, der har Anders Holch Povlsen som storaktionærer, har siden 2010 tabt næsten 550 mio. kr.
Onlinesupermarkedet Nemlig.com, der har Bestseller-ejeren Anders Holch Povlsen som storaktionær, omsatte for 2,5 mia. kr. i regnskabsåret 2021/22, hvilket var et stort fald i forhold til året før, hvor salget blev på 3,1 mia. kr., fremgår det af en pressemeddelelse fra Nemlig.com.
»En tilbagegang i omsætningen er selvfølgelig ikke tilfredsstillende, og vi vil arbejde hårdt for at gøre os endnu mere attraktive overfor vores kunder. Det er særligt vigtigt i den situation dagligvaremarkedet står i, hvor pris for mange er blevet den absolut vigtigste parameter for valg af supermarked. Derfor har vi investeret i en ny, stærk prisstrategi, der samlet set gør os til et af Danmarks billigste supermarkeder at handle i,« skriver Stefan Plenge, adm. direktør i Nemlig.com i forbindelse med regnskabet.
Ifølge Børsen tabte Nemlig.com i det seneste regnskabsår 155,9 mio. kr. efter skat. Dermed er de samlede underskud siden stiftelsen oppe på næsten 550 mio. kr.
Nemlig.com har åbnet et nyt varehus i Aarhus og har sænket priserne på varer for at kunne konkurrere med især discountkæderne.
»Efter at have arbejdet så længe med at skabe vores nye varehus i Aarhus, var det en stor glæde endelig at kunne erklære varehuset for åbent. Vi har allerede skabt omkring 300 nye arbejdspladser, og mange flere er på vej de kommende år. Vi ser lyst på fremtiden, og vi glæder os til at gøre livet nemmere for mange flere kunder i det nye år,« lyder det fra Stefan Plenge.
Nemlig.com har samlet tabt 548,8 mio. kr. siden sin etablering, og samtidig er der blevet tilført moderselskabet Intervare over 730 mio. kr., efter Anders Holch Povlsen blev medejer i 2014, skriver Børsen.

