- For abonnenter
Passer de faglige uddannelser bare ikke til nutidens unge?
Det er tilsyneladende svært at få flere unge til at vælge en erhvervsuddannelse. Regeringen vil sende flere i mesterlære, men hvis man spørger på erhvervsskolerne, får man et helt andet svar på, hvad der skal til.
Flere unge skal vælge en erhvervsuddannelse frem for gymnasierne, sagde statsminister Mette Frederiksen (S) i sin nytårstale.
Det handler ikke kun om unges valg af retning i livet, det handler om, at Danmark kommer til at mangle faglært arbejdskraft, og hvis det lyder bekendt, så er det ikke så sært, for i flere årtier har Danmarks ungdoms skæve valg af uddannelse været et centralt politisk emne.
Denne artikel er et forsøg på at afdække, hvorfor det ikke er lykkedes, og hvad man burde gøre. Svarene er stik modsat regeringens foreløbige bud på en løsning – at flere unge skal gå i mesterlære.