• For abonnenter
Erhverv

Mr. Blue Waters afløser vil være formand på sin egen facon: "Jeg kan ikke gøre det på Kurts måde"

En profil uden hænderne dybt begravet i logistiksektoren skal overtage formandspost hos Blue Water efter stifter Kurt Skov. Jørgen Wisborg vil nu lære virksomheden bedre at kende og understreger til MobilityWatch, at han kommer til at udfylde formandsrollen på sin egen måde.

Artiklens øverste billede
Blue Water har udset sig Jørgen Wisborg (th.) til at afløse stifter Kurt Skov (tv.) som bestyrelsesformand. Foto: Blue Water Shipping

Inden længe overtager Jørgen Wisborg formandsposten hos Blue Water Shipping. Når det sker, kommer han til at afløse manden, der stiftede logistikselskabet for 50 år siden og i dag er indbegrebet af Blue Water.

Jeg er jo ikke dybt faglig indenfor logistik. Det er der heldigvis en ledelse og mere end 2000 medarbejdere, der er.

Jørgen Wisborg, kommende bestyrelsesformand, Blue Water Shipping

Derfor bliver det også specielt at tage over efter Kurt Skov, fortæller den kommende bestyrelsesformand

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.