Kendt fra "Løvens Hule": Online-vaskeriet Washa går konkurs for tredje gang
Selskabet blev kendt i en af de første sæsoner af DR-programmet "Løvens Hule". Siden er det gået ned ad bakke.
Ambitionerne var store fra start.
Alligevel må det danske online-vaskeri Washa for tredje gang dreje nøglen om og sluge en konkurs.
Selskabet afhenter og leverer vasketøj direkte til kunderne og blev for alvor kendt i DR-programmet ”Løvens Hule”. Her hentede stifterne i en af de første sæsoner 1,5 mio. kr. fra Christian Stadil, Jesper Buch og Tommy Ahlers.
Siden er det flere gange gået skævt for online-vaskeriet, der indenfor syv måneder gik selskabet konkurs to gange. Det fik tv-investorerne og stifter Karim Ben M’Barek til at forlade ejerkredsen, som senere blev udvidet i en fusion.
Hellere ikke det har været nok til at sikre Washas fremtid.
»Selskabet er taget under konkursbehandling på baggrund af en egenbegæring fra selskabets ledelse. På det foreliggende grundlag vurderes gælden i selskabet at udgøre omkring 3,5-4 mio. kr.,« skriver kurator René Møller-Olsen i en mail til Finans.
Han oplyser, at de kunder, som har indleveret renseritøj frem til konkursdagen alle vil få renset deres tøj. Derfor er det heller ikke kuratorens forventning, at kunder »vil komme i klemme som følge af konkursen«.
Det har endnu ikke været muligt at få en kommentar fra Morten Kjær, der er direktør for Washa.
Jørgen Skjødt, bestyrelsesformand i Washa, oplyser i en mail, at online-vaskeriet i øjeblikket forhandler med Butlers som overtagelse af Washas kunder.
Butlers driver renseri i og omkring København og har indleveringsteder i hele landet.
Selskabet fusionerede i 2020 med Washa. Ifølge stifterne gjorde sammenlægningen det nye set-up til Danmarks største renseri.
»Hvis vi skal skabe en bæredygtig økonomi, har vi fundet ud af, at vi skal arbejde sammen,« sagde Jørgen Skjødt dengang til Finans.
Washa har i forbindelse med konkursen skiftet navn til Selskabet af 27. januar 2023 ApS.
Selskabet tabte ifølge seneste regnskab 1,6 mio. kr. efter skat i 2021.
Selskabet af 27. januar 2023 ApS er ejet af Ecoclean.
Morten Kjær fra Fona-familien sidder på overhalvdelen af ejerandelen i Ecoclean.