Fortsæt til indhold

Norsk discountkæde vinder stort på at droppe prisstigninger

Kiwi ser lige nu ud til at vinde madpriskrigen i Norge med en smart finte, mens andre supermarkedskæder forsøger at følge med.

Kiwi er en norsk discountkæde, der havde butikker i Danmark fra 2008 til 2017. Arkivfoto: Joachim Ladefoged
Erhverv

Det er ikke nogen nyhed, at priserne på mad er opadgående over hele verden. Sådan er det også i Norge, men her har lavpriskæden Kiwi valgt at trodse trenden - og det kan vise sig at være en klog beslutning.

I Norge reguleres priserne fra leverandører til dagligvarebutikkerne hvert år den 1. februar og den 1. juli. Inden februar i år frygtede flere eksperter i Norge et »urimeligt prishop«, og derfor var det en stor overraskelse, da Kiwi valgte at udsætte prisstigninger på deres varer.

Siden har Kiwi meldt om fyldte parkeringspladser og langt flere kunder end normalt. Discountkæden har på få uger vundet 1 procentpoint i markedsandelen i forhold til sidste år. Og det til trods for, at andre kæder som Rema 1000 og Coop Norge kort efter valgte at følge Kiwis eksempel og satte priserne ned igen.

1 procentpoint kan lyde af lidt, men med den store konkurrence, der er på dagligvareområdet, er det en betydelig andel. Til det norske medie E24 siger brancheveteranen Ivar Pettersen, at Kiwi med den lille finte har vundet både penge og omdømme ved at udsætte prisstigninger:

»Det gjorde Kiwi til en vinder. Det var klart nødvendigt for de andre at følge trop, men konkurrenterne skulle bruge ret mange ressourcer på at få deres budskab igennem,« siger Ivar Pettersen, der dog spår, at der løbende vil komme gradvise prisstigninger.

Rema 1000 skriver i en pressemeddelelse, at konkurrencen i den norske dagligvarehandel er hård, og at de lave priser kommer til at koste.

»Vi gør det ikke, fordi vi har råd til det, men fordi vi er nødt til det. Vi er nødt til at være konkurrencedygtige for ikke at tabe kunder - for det har vi i hvert fald ikke råd til,« skriver Rema 1000’s administrerende direktør Tom Kristiansen.

Kiwi lukkede i Danmark i 2017. På det tidspunkt havde kæden 103 butikker på landsplan. Omkring 30 af butikkerne blev efterfølgende konverterert til Spar eller Meny.