• For abonnenter
Erhverv

Hafnia er åben for at sejle med russisk olie: "Vi følger de regler, der er"

Så længe alle regler bliver overholdt, ser tankrederiet ingen grund til at selvsanktionere mod olieprodukter fra Rusland.

Artiklens øverste billede
Flere af Hafnias konkurrenter har valgt at selvsanktionere og sige stop til russisk olie. "Det er ikke nødvendigvis vores opgave at lave individuelle regler for Hafnia," siger Hafnia-topchef, Mikael Skov. Foto: Pr / Hafnia

Tankrederiet Hafnia er i princippet åben for at sejle med russiske laster, så længe alle regler og sanktioner bliver overholdt.

”Vi laver ikke specielle regler for Hafnia, hvilket vil sige, at vi ikke er på selvsanktioneringsholdet. Vi følger de regler, der er,” siger topchef Mikael Skov oven på rederiets rekordresultat for

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.