• Artiklen opdateres
Erhverv

Millardstor aftale om arbejdsmiljø på plads

Et bredt flertal i Folketinget har indgået en ny arbejdsmiljøaftale. I alt er der afsat 1,3 mia. kr. til bedre arbejdsmiljø.

Artiklens øverste billede
Beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensen (S). Foto: Anthon Unger

En aftale til 1,3 mia. kr. om arbejdsmiljø er blevet indgået af et bredt flertal i Folketinget.

Det oplyser beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensen (S) og partierne bag aftalen på et pressemøde i Beskæftigelsesministeriet torsdag aften.

Aftalen, der løber over fire år, skal bl.a. bekæmpe dårlige arbejdsforhold, social dumping og forebygge arbejdsulykker, stress og asbest.

Det er regeringen, SF, Danmarksdemokraterne, Liberal Alliance, De Konservative, Enhedslisten, Radikale Venstre, Dansk Folkeparti, Alternativet og Nye Borgerlige, der står bag aftalen.

Da regeringen sidste uge præsenterede sit forslag til en finanslov for 2023, var der også afsat 1,3 mia. kr. i 2023-2026 til en ny arbejdsmiljøaftale.

Den nye aftale bygger videre på arbejdsmiljøaftalen fra 2019, som udløb i 2022.

Ane Halsboe-Jørgensen og partierne bag beskriver aftalen som ”historisk” på grund af den store bevilling til indsatsen mod social dumping, som der i alt bliver afsat 673 mio. kr. til.

»Det er helt afgørende for regeringen, at det er sikkert og sundt at gå på arbejde i Danmark. Vi skal kunne holde til at arbejde hele vores arbejdsliv, og derfor er jeg glad for, at vi har indgået en ambitiøs og langsigtet aftale om et bedre arbejdsmiljø,« udtaler hun i en meddelelse.

Overfor DR Nyheder siger Ane Halsboe-Jørgensen, at det historisk høje beløb er nødvendigt, hvis man skal komme problemerne til livs på området.

»Det her er en forebyggende indsats, som vi ikke har råd til at lade være med.«

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.