Thorborg er ude: Usado har ryddet op i ejerkredsen
Martin Buch Thorborg har trukket sig, og ledelsen har i løbet af sommeren købt øvrige investorer ud.
Det blev en kort karriere som brugtvognshandler for iværksætter Martin Buch Thorborg.
I begyndelsen af året investerede han i bilforhandlervirksomheden Dreivers, der siden blev omdøbt til Usado. Men allerede i sommer trak han sig ud af virksomheden igen.
Efterfølgende har Usado købt de fleste af de øvrige investorer ud, fortæller medstifter Thomas Mørk.
Martin Buch Thorborg kalder sin exit for udramatisk og uddyber, at han intet dårligt har at sige om ejerne.
Dog var parterne for forskellige i deres tilgang til, hvordan man vækster en forretning, forklarer Thorborg.
»Jeg er jo ikke investor på den måde. Jeg er en type, der går ind og lægger mere end penge. Hvis jeg kan mærke, at det, jeg kommer med ud over penge, måske bare ikke rigtig kan bruges til særlig meget, så har det ikke den samme værdi for mig,« siger han desuden.
Thorborg havde smidt ca. 700.000 kr. i projektet, men der gik kun 3-4 måneder, før det begyndte at gøre ham i dårligt humør.
Og som han siger:
»I’m sorry. Jeg er sgu for velhavende til at gå og være i dårligt humør.«
Han solgte sine aktier for en krone og sagde tak for denne gang for at bruge tiden på andre projekter, som han står op om morgenen og glæder sig til. Hans to medinvestorer forlod også ejerkredsen i juli.
Og i september har de oprindelige stiftere, Thomas Mørk og Lennart Aabye Fenger, altså købt de fleste øvrige investorer ud. Således er virksomheden nu stort set tilbage i sin oprindelige ejerstruktur.
Thomas Mørk forklarer også, at situationen er udramatisk og giver Thorborg pæne ord med på vejen.
At der er ryddet op i den øvrige ejerkreds skyldes, at virksomheden har ambitioner, der på sigt kræver »fornuftig kapital«, uddyber han.
Der var for mange kokke om bordet, og derfor er man i løbet af sommeren nået frem til den nuværende løsning.
På et tidspunkt skal der findes nye investorer, og der er interesse fra flere udefra, siger han. Det er dog ikke aktuelt her og nu.
I det seneste regnskab fra oktober 2021 til september 2022 bogførte virksomheden et resultat efter skat på minus 2.272.978 kr. og en egenkapital på ca. 1,5 mio. kr.
»Det ser fornuftigt ud. Vi sælger flere biler, end vi havde regnet med,« siger Thomas Mørk om den aktuelle situation.
»Jeg tror ikke, at vi kommer til at lave overskud i år heller. Men sådan er det. For vi bruger nogle penge på at få nogle flere kunder ind.«

