Fortsæt til indhold

Statkraft køber spansk energiselskab for 13 milliarder kroner

Statkraft har indgået en aftale om at købe det spanske energiselskab Enerfin.

Arkivfoto: AP Photo/Hermann J. Knippertz
Erhverv

Europas største producent af vedvarende energi, Statkraft, har været på storindkøb i Spanien. Det norske statsejede selskab har således indgået en aftale med spanske Enerfin om overtagelse.

Det skriver det norske medie E24.

Købesummen svarer til en virksomhedsværdi på 1,8 milliarder euro, svarende til omkring 13,5 milliarder danske kroner. Aftalen omfatter gæld og egenkapital, og implementering er underlagt almindelige forbehold.

»Aftalen vil skabe værdi for vores ejer og kunderne, og er et væsentligt bidrag til det grønne skifte og nul-emissionsmålet«, siger Statkrafts administrerende direktør Christian Rynning-Tønnesen i en pressemeddelelse.

Opkøbet vil blandt andet øge Statkrafts installerede effekt til vindkraft i drift og vind- og solenergi under opførelse og markant øge porteføljen af nye projekter. Transaktionen skal godkendes af myndighederne i de respektive lande og forventes afsluttet i løbet af første halvår af 2024.

Statkraft havde i 2022 et nettoresultat på godt 18 milliarder danske kroner.