Fortsæt til indhold

Udviklingen i salget af elbiler er stoppet i Storbritannien

Trods politiske ambitioner om at øge andelen af elbiler markant er udviklingen i elbilsalget gået i stå i Storbritannien. Bilorganisation forslår løsning, der er testet i Danmark.

Elbiler, ladestation, parkering, parkeringshus, bil, opladning, grøn energi.
Erhverv

Der er blevet registreret 18 pct. flere biler i Storbritannien i fjor sammenlignet med året før.

Af de 1,9 mio. nye biler var 16,5 pct. af dem elbiler, og det betyder, at der ikke har været en udvikling af salget af elbiler, skriver The Guardian.

Det var forventet, at elbiler ville udgøre en større andel af de solgte biler i 2023. For selv om der blev købt flere elbiler end i 2022, er procentdelen egentlig faldet en smule fra 16,6 pct. i 2022.

Det til trods for, at regeringen i tråd med andre EU-lande har udtrykt en ambition om at få udfaset benzin-, diesel- og hybridbiler i 2035 og kræver, at bilproducenterne øger andelen af elbiler til 22 pct. fra begyndelsen af næste år.

Men da udviklingen i elbilsalget er gået i stå, får det nu organisationen Society of Motor Manufacurers and Traders (SMMT) til at forslå, at regeringen halverer afgiften på elbiler de næste tre år.

SMMT anslår, at det i snit skærer 4.000 pund af købsprisen, og forbrugerne i perioden samlet vil kunne spare 7,7 mia. pund og sende 250.000 ekstra elbiler ud på vejene frem mod 2026.

En talsmand for regeringen udtaler ifølge The Guardian, at der allerede er blevet afsat 2 mia. pund til at imødekomme regeringens mål om flere elbiler, herunder penge til at bygge den nødvendige infrastruktur.

Den manglende udvikling i elbilsalget i Storbritannien står i kontrakt til tallene i Danmark.

Der er ved årsskiftet indregistreret 200.000 elbiler, og det betyder, at antallet af elbiler på godt et år er blevet fordoblet.

Syv pct. af den danske bilbestand udgøres nu af elektriske biler.

Adm. direktør hos De Danske Bilimportører, Mads Rørvig, krediterer blandt andet afgiftslettelser for udviklingen.

»Vi har haft en afgiftsfritagelse et stykke tid, og det er en af årsagerne. Derudover er udbuddet af elbiler blevet større, samtidig med at ladeinfrastrukturen er blevet markant bedre,« sagde Rørvig til Ritzau ved årsskiftet.

Der er dog ifølge bilimportørerne risiko for opbremsning i salget af elbiler, da afgiftslettelserne står til at blive udfaset fra 2026.