Fortsæt til indhold

Mere løn og større bonus på vej til Novo Nordisks topchefer

Ifølge Novos egen undersøgelse er topcheferne i virksomheden lønnet dårligere end deres europæiske ligemænd. Særligt CFO Karsten Munk Knudsen er blevet løftet.

Illustration: Anders Thykier
Erhverv

Bestyrelsen i Novo Nordisk har valgt at hæve lønnen for direktionen i Novo Nordisk.

Det fremgår af den årlige vederlagsrapport, der blev udgivet sammen med selskabets årsregnskab.

Det gør Novo Nordisk for at »fastholde konkurrencepositionen i takt med, at Novo Nordisk vokser i størrelse og kompleksitet.«

Samtidig spreder Novo Nordisk målperioden for bonusordningerne ud på tre år mod det gennemsnitlige år, bonusprogrammerne har kørt de seneste par år. Det sker for at holde direktionens øjne på de langsigtede mål, skriver selskabet i vederlagsrapporten.

Det fremgår også af rapporten, at samtlige topchefer når et bonusniveau på 96 procent - og der er kun ét punkt, hvor adm. direktør Lars Fruergaard Jørgensen ikke har kunnet levere.

Nemlig på at få mættet efterspørgslen efter Novos GLP1-medikamenter, der dels kan behandle sukkersyge, men også er blevet lanceret som attraktive slankemidler.

Finans har tidligere beskrevet, at Lars Fruergaards løn gennem årene sender hans gevinst fra sit arbejde hos Novo Nordisk over en halv mia. kr. Vel at mærke inden 2023 var slut.

Konkret er lønnen inklusive bonusser steget med mindst 10 procent for hele direktørlaget, hvor især CFO Karsten Munk Knudsen er blevet løftet med 15 procent på hans grundløn - samlet set fik han 26,4 millioner med fra Novo i 2023. Det er 23 pct. mere end året før.

Bestyrelsesformanden for Novo Nordisk, Helge Lund, oplyser til Finans, at idet Novo Nordisk nu er den største virksomhed i Europa og blandt de mest værdifulde virksomheder i verden, er det på sin plads at genbesøge direktionens løn.

»I det lys mener vi, at Novo Nordisk har et aflønningssystem, der er med til at tiltrække og fastholde de rigtige medarbejdere, hvilket er en forudsætning for at sikre Novo Nordisks fortsatte udvikling og vækst og dermed skabe værdi for medarbejdere, aktionærer, patienter og samfundet generelt,« lyder det fra bestyrelsesformanden.

»For at fastholde Novo Nordisks konkurrencedygtige position, og på grund af væksten i vores forretningsomfang, foreslår bestyrelsen derfor ændringer i incitamentsprogrammerne. Alt med øje for at skabe værdi for Novo Nordisks interessenter og drive forandring for mennesker med alvorlige kroniske sygdomme,” skriver han videre.

Konkret betyder de nye bonusregler, at den maksimale gevinst ved både de kortsigtede og langsigtede bonusordninger skrues op til 12 måneders løn på de korte mål og 30 måneders løn for CEO’er og 24 måneders løn for vicedirektører ved fuld indfrielse af de lange målsætningerne.

Til gengæld vil det kræves af direktøren Lars Fruergaard at han køber 50 procent flere aktier, så han har, hvad der svarer til tre årsløn i aktier frem for to.

Artiklens emner
Medicinalindustrien
Novo Nordisk