Temu svarer på kritik: »Vi anerkender, at vi ikke kan garantere 100 pct. sikkerhed«
Toldstyrelsen advarer danskerne mod at købe kopivarer på kinesiske platforme. Nu reagerer Temu på advarslen fra den danske myndighed.
Jyllands-Posten har bedt Temu om at kommentere Toldstyrelsens advarsel mod køb af kopivarer på bl.a. Temu.
Samtidig har Jyllands-Posten sendt Temu en række eksempler fra platformen: Meget billige varer med kendte logoer og navne – bl.a. en Callaway-golfkasket til 66,79 kr., en Helly Hansen-Poloshirt til 79,70 kr. og en Scott-cykeltrøje til 103,49 kr.
I skriftligt svar fra Michael Falk, der varetager Temus pressearbejde i Norden, lyder det, at Temu vil kigge nærmere på de eksempler, som Jyllands-Posten har fundet.
»Vurderer man, at der er tale om varemærkekrænkelse, bliver de naturligvis fjernet,« lyder det.
Michael Falk slår fast, at Temu er en markedsplads, hvor uafhængige sælgere tilbyder deres produkter direkte til forbrugerne. Hver produktfortegnelse på platformen er oprettet og administreret af disse forhandlere:
»Før de opretter deres butikker og annoncerer produkter, skal hver sælger underskrive en aftale. Dette dokument betyder et løfte om at overholde love og regler, beskytte forbrugernes juridiske rettigheder og intellektuelle ejendomsrettigheder og nøje overholde juridiske standarder og regler, der findes på forskellige markeder. Når vi modtager indberetninger om afvigelser vedrørende eksempelvis rettigheder, undersøger vi dette med det samme og træffer passende foranstaltninger. Dette kan variere fra at fjerne produkter til at opsige leverandørkonti. Afhængigt af alvorligheden af overtrædelsen kan handlende blive permanent blokeret fra vores platform. Når de opsiges, vil deres produkter til salg også blive fjernet fra Temu.«
I svaret nævner Michael Falk Temus politik for intellektuel ejendomsret beskriver platformens forpligtelse til at beskytte rettigheder.
»Temu har været online i lidt over et år, og siden vores lancering har vi sat meget fokus på feedback fra brands og copyright-ejere. Vi har løbende opgraderet vores system til beskyttelse af rettigheder. Sidste september stoppede vi med at behandle klager via e-mail og lancerede i stedet en dedikeret IP-rettighedsportal for rettighedshavere med det formål at gøre det nemmere for dem at indsende og spore en sag. Vi har for nylig testet og lanceret en betaversion af et forbedret Brand Protection Center for at lette mere omfattende dækning af lignende designs og billeder. Vi har udvidet vores IP-team, efterhånden som vores forretning er vokset, hvilket har ført til en hurtig forbedring af effektiviteten i klagebehandlingen. Vi har forbedret hastigheden på vores fjernelsesproces markant og løser nu over 98 pct. af alle indkommende fjernelsessager inden for et par dage, hvilket er meget hurtigere end branchegennemsnittet.«
Ifølge Michael Falk er både det absolutte antal klager og deres andel i forhold til Temus samlede forretningsvolumen blevet reduceret:
»Derudover udfører vi stikprøvekontrol af produkter på lagerstadiet. Vi anerkender dog, at vi ikke kan garantere 100 pct. sikkerhed, især da der dagligt skabes nye designs, hvilket gør det udfordrende at undersøge alt på forhånd. Vi gennemfører også løbende uddannelse for vores erhvervsdrivende. Vores mål med det er at opdyrke respekten for rettigheder og sikre, at de handlende følger love og regler.«

