Virksomhed tjener godt på plantejord, som forskere gerne så bandlyst
Pindstrup Mosebrug leverer igen trecifret millionbeløb i overskud. Forskere og organisationer så helst, at virksomhedens produkt blev forbudt.
Det har ikke været nemme tider for Pindstrup Mosebrug. Virksomheden måtte først droppe et salg af selskabets russiske forretninger, og nu advarer danske forskere om Pindstrup Mosebrugs produkt.
I det nyeste regnskab kan virksomheden dog stadig levere et stort overskud på 111 mio. kr. og går dermed fra et underskud på 22 mio. kr. i 2021/22 til sorte tal på bundlinjen.
Pindstrup Mosebrug sælger substrater til plantepleje, og er den eneste producent af spagnum fra moser i Danmark.
Spagnum er det stof, som nogle forskere vil have forbudt pga. af de klimaskadelige effekter. Det skrev DR i marts.
Det store overskud for Pindstrup Mosebrug kommer, selvom virksomheden har haft udfordringer i løbet af regnskabsåret.
»På trods af disse vanskelige markedsvilkår har koncernen formået at fastholde en acceptabel indtjening ved gennemførelse af en række besparelses- og optimeringsprojekter internt,« står der i regnskabet.
De vanskelige markedsvilkår afspejler sig da også i, at omsætningen er faldet med over 200 mio. kr. siden sidste regnskab til 1,16 mia. kr.
Det er særligt en faldende efterspørgsel og prisstigninger på fragt, el og gas, der er årsagen.
Storbritannien forbød salg af spagnum i 2024. Jordforbedringsmidlet bruger nemlig 1,5 kg. CO2 per kg., der bliver produceret. Det udvindes af plantemateriale gravet op fra moser.
»Man gør faktisk noget rigtig skidt for klimaet. Specielt hvis det er i indkøbskurven, og man skal hjem og sprede det ud i sin have. Fordi det er egentligt unødvendigt,« siger Hanne L. Kristensen, der forsker i alternativer til spagnum på Institut for Fødevarer på Århus Universitet, til DR.
I regnskabet for 2021/22 måtte Pindstrup Mosebrug droppe alle rettigheder til virksomhedens russiske selskaber. Det kostede selskabet 124 mio. kr.
Pindstrup Mosebrug blev stiftet af Johannes F. la Cour i 1905 og ejes i dag af familien. Virksomheden har selskaber i hele verden.


