Legepladsgigant slår endnu engang rekord: Trecifret millionbundlinje
Særligt væksten på det amerikanske marked, hvor kæmpelegepladser hitter, får Kompan til at nærme sig en halv milliard kr. i grønne tal på bunden.
Gang på gang slår den danske legepladsgigant Kompan egne rekorder. Og det nye regnskab for 2023 er ingen undtagelse.
På syv år er bundlinjen 19-doblet fra 25 mio. kr. i 2017 til hele 464 mio. kr. sidste år.
Og for fjerde år i træk øges omsætningen, der sidste år landede på hele 3,37 mia. kr.
»Vi er meget glade for resultatet. Ultimativt er det jo et udtryk for, at de produkter, som Kompan laver og installerer, vækker glæde for rigtig mange børn og voksne rundt omkring i verden,« siger Henrik Damgaard, der sidste år overtog direktørposten efter Connie Astrup-Larsen.
Kompan har produceret legepladser i mere end 50 år, og siden 2014 har også voksne fået glæde af Kompans produkter, da man udvidede sortimentet til også at inkludere udendørs fitness-områder og sportsfaciliteter. Derudover sælger de også institutionsmøbler.
Legepladserne til børn og voksne kan du støde på i hele verden. Virksomheden sælger til 90 lande i Europa, USA, Asien, Mellemøsten og Sydamerika. Hver måned indvier Kompan 1.000 legepladser og fitnesinstallationer.
»Kompans fremgang skyldes, at vi er meget kompromisløse i vores agenda på innovation og kvalitet. Vi VIL være verdensledende på de to parametre i vores industri,« siger den administrerende direktør.
Det gode resultat for 2023 skyldes i høj grad, at Kompan er lykkedes med at øge markedsandele i en lang række lande. Særligt USA er vilde med Kompans sortiment.
»I USA ser vi en tendens med større legepladser, det vi kalder destination playgrounds, som er så store og spændende, at familierne tager derhen med en madpakke og bruger en halv eller hel dag,« siger Henrik Damgaard, som fortæller, at det står højt på de amerikanske kommuners ønskeliste at bygge legepladser, fordi det tiltrækker indbyggere og skaber gode miljøer for indbyggerne.
Derudover fremhæver direktøren, at de også har haft success med deres innovation af nye produkter, hvilket gør at sortimentet fortsætter med at vokse efter kundernes efterspørgsel.
Særligt glad er han for virksomhedens arbejde med at gøre materialerne, der står for 80 pct. af virksomhedens C02-aftryk, mere grønne.
Indtil nu har Kompan haft grønne løsninger i et særskilt sortiment: Greenline, men fremover vil man i langt højere grad indkooperere grønne materialer i det faste sortiment.
»En vigtig vækstfaktor for os er den grønne agenda, hvor vi anvender genbrugte materialer i vores produkter,« siger Henrik Damgaard, der mærker en efterspørgsel på bæredygtige løsninger fra kunderne.
Derfor skal bl.a. klatrereb og plasticpaneler fremover være lavet af 95 pct. genbrugsplast, eksempelvis fra aflagte fiskenet, mens stålstolper i stedet kan produces af genanvendt tekstil.
»Det er en vigtig agenda, hvor vi gerne vil gå forrest i branchen for at få den omlagt til mere bæredygtige materialer,« siger direktøren.
Han ønsker ikke at kommentere på, hvorvidt Kompan kan fortsætte sin vilde vækst, men noterer, at virksomheden »selvfølgelig ønsker, at så mange mennesker som muligt får glæde af vores produkter.«
Virksomheden, der har base i Odense, beskæftiger globalt 1.770 medarbejdere.

