Fortsæt til indhold

Trækker på skuldrene af Mærsk-søgsmål: »Vi er i vores gode ret til at gøre det, vi gør«

Aarhus Havn har lavet en aftale med en Mærsk-konkurrent midt under en spektakulær retssag, der skulle forhindre netop det. Havnedirektør er ikke skræmt af af et søgsmål fra Mærsk.

Thomas Haber Borch er direktør i Aarhus Havn. Havnen indgik onsdag en aftale med MSC om at etablere en ny containerterminal i konkurrence med Mærsk-selskabet APM Terminals. Foto: Casper Dalhoff
Erhverv

Direktør i Aarhus Havn Thomas Haber Borch er fuld af begejstring over, at det er lykkedes at indgå en aftale med verdens største containerrederi MSC om at etablere en ny terminal.

»Det er fedt. Det er en stor aftale, som betyder flere muligheder og et større rutenet ind og ud af Aarhus og Danmark,« siger han i et telefoninterview med Finans.

Havnen annoncerede…

Artiklens emner
Aarhus Havn
Thomas Haber Borch