Kæmpe investering er endt i kaos: Landbrugskæmpe pauser nye BioCirc-planer
BioCirc-direktør Bertel Maigaard fastholder, at virksomheden har et fint samarbejde med grovvarekoncernen DLG, der onsdag trak sin advokat ud af bestyrelsen i protest.
Ingen skulle være i tvivl om, at det var en stor nyhed, da den landmandsejede grovvarekoncern DLG i 2023 indgik et strategisk partnerskab med BioCirc og samtidig investerede 377 mio. kr. i biogasvirksomheden.
Landbruget var en væsentlig faktor i den grønne omstilling, måtte man forstå, og BioCirc-direktør Bertel Maigaard udtalte, at det var »vigtigt at få landmændene med i ejerkredsen, da de i dag er vores primære samarbejdspartnere«.
»Med dansk landbrug i ryggen står vi stærkt, og jeg er derfor også stolt af, at DLG’s ejere nu får mulighed for at blive en del af vores forretning. Det stærke netværk af landmænd giver os en stor styrke i forhold til at indfri ambitionerne om at bidrage positivt til landbrugets grønne omstilling og de nationale klimamålsætninger,« udtalte Bertel Maigaard i en pressemeddelelse.
Mindre end to år senere synes de varme følelser kølnet.
»Vores samarbejde med BioCirc er nu som en hvilken som helst anden passiv investering, hvilket også vil være afspejlet i den måde, vi vil håndtere det på fremadrettet,« lyder det i dag i en skriftlig udtalelse fra grovvarekoncernen til Finans.
Ifølge DLG er der lige nu ingen planer om, at samarbejdet med BioCirc skal udvides.
Onsdag trak DLG sig helt fra bestyrelsen i BioCirc i protest over, at virksomheden efter et dramatisk magtopgør hen over nytår kører videre med en bestyrelse, hvor Bertel Maigaard og hans forretningspartner, Claus Bendtsen, udgør formandsskabet, mens Bertel Maigaard også driver virksomheden som adm. direktør.
Ikke desto mindre afviser Bertel Maigaard i en sms, at den seneste tids begivenheder får konsekvenser for BioCirc.
»Vi har et fint samarbejde med DLG. Vi aftager dens restprodukter, og den køber grøn strøm af os. Vi modtager biomasse fra mange af dens ejere,« skriver han.
BioCirc blev etableret i 2021 som et investeringsselskab forvaltet af det københavnske familiekontor Maigaard & Molbech, der ejes af Bertel Maigaard og Claus Bendtsen.
Familiekontoret investerer på vegne af velhavere, herunder Claus Bendtsens fætter, Just Eat-milliardær Bo Bendtsen.
Siden etableringen har BioCirc købt otte biogasanlæg primært i Jylland, og planen er nu at bygge energiparker omkring flere af biogasfabrikkerne med bl.a. vindmøller, solceller, græsproteinfabrikker, PtX-anlæg og CO2-fangst.
Biogas produceres bl.a. af gylle og organiske restprodukter, og da DLG investerede i BioCirc, hed det bl.a., at det strategiske samarbejde »skal være med til at sikre netop forsyningen af biomasse fra danske landmænd til danske biogasanlæg.«
Finans erfarer desuden, at BioCircs ledelse senere fremhævede DLG-partnerskabet over for nye potentielle investorer. Med 26.000 landmænd som andelshavere og milliardomsætning i adskillige lande var DLG en fremtrædende spiller i den europæiske landbrugssektor.
En del af aftalen med DLG indebar desuden en fusion af de to virksomheders trading-afdelinger, ligesom der skulle indledes et samarbejde – og muligvis også et joint-venture – om græsproteinfabrikker via selskabet BioRefine, som DLG er majoritetsaktionær i.
BioRefines direktør, Vagn Hundebøll, fortalte i august 2023, at planen var at bygge i hvert fald fire græsproteinfabrikker på BioCircs kommende energiøer.
Siden har DLG solgt sin trading-afdeling til BioCirc, mens den første græsproteinfabrik endnu lader vente på sig. Og det er ikke sikkert, at den bliver til noget. Vagn Hundebøll siger således i dag, at selskabet i øjeblikket »overvejer« fremtiden for samarbejdet med BioCirc.
»Der har været nogle planer, men du ved også godt, at relationen mellem DLG og BioCirc ændrede sig betydeligt omkring nytår,« siger Hundebøll.
»Vi overvejer, ligesom alle de andre ting, vi har med BioCirc, hvordan vi skal håndtere det i fremtiden,« siger han.
Som led i salget af trading-aktiviteterne investerede DLG i oktober 2024 yderligere 120 mio. kr. i BioCirc, og sammen med en tidligere kapitalforhøjelse og den oprindelige investering har DLG investeret i alt 504 mio. kr.
Så sent som i december 2024 indgik DLG en aftale med BioCirc om, at BioCirc skal levere grøn strøm fra solceller til DLG i 10 år.
Sideløbende trak det op til stormvejr i BioCircs bestyrelse og ledelse.
DLG havde fået to pladser i bestyrelsen, som var besat med DLG-formand Niels Dengsø Jensen og DLG-direktør Jesper Pagh. Niels Dengsø Jensen har senere fortalt, at bestyrelsen i december fik flere whistleblowerhenvendelser fra både medarbejdere og eksterne, som i hvert fald et flertal af bestyrelsen følte sig forpligtet til at handle på.
Det præcise indhold af henvendelserne holdes fortsat hemmeligt for offentligheden, men da bestyrelsesflertallet følte sig modarbejdet i sine undersøgelser, besluttede det den 16. december 2024 at afskedige Bertel Maigaard som direktør i både holdingselskab og i datterselskaberne.
Derudover ville bestyrelsen iværksætte en advokatundersøgelse.
Beslutningen udløste imidlertid en magtkamp mellem Bertel Maigaard og hans kompagnon, Claus Bendtsen, og bestyrelsesflertallet. Selvom Maigaard & Molbech havde en ubetydelig aktiepost i BioCirc, så havde de alle stemmerettighederne, og opgøret endte med, at DLG trak sine to medlemmer ud af bestyrelsen, ligesom bestyrelsesformand Michael Haaning ligeledes valgte at gå.
Efterfølgende indsatte Claus Bendtsen og Bertel Maigaard sig selv som henholdsvis bestyrelsesformand og -næstformand i holdingselskabet. Her er formand Claus Bendtsen samtidig direktør, mens Bertel Maigaard er direktør i driftsselskabet, og det er også ham, der på virksomhedens hjemmeside angives som CEO.
På en ekstraordinær generalforsamling den 22. januar 2025 fik DLG indsat sin advokat, Jacob Bier, i BioCircs bestyrelse. Bier skulle varetage DLG’s investering i BioCirc, lød forklaringen fra grovvarekoncernen, der blot et par uger senere valgte at nedskrive sine aktier i BioCirc med 164 mio. kr.
Beslutningen om at nedskrive blev truffet under hemmeligholdte omstændigheder, efter at DLG havde sendt et udkast til regnskab ud til sit repræsentantskab, og regnskabet måtte således ændres i sidste øjeblik inden offentliggørelsen.
Siden er det kommet frem, at BioCirc pønser på at gennemføre en kapitaludvidelse, og blandt flere aktionærer i BioCirc er forventningen, at det vil ske til en lavere kurs end den, som DLG har investeret til.
Det kan dermed være med til at forklare, hvorfor DLG måtte nedskrive så pludseligt.
Aktionærerne var inviteret til møde på biogasselskabets anlæg i Højslev ved Skive i denne uge for at få en orientering om de »udfordringer«, som mediestormen har givet selskabet, og hvordan de skal løses.
På mødet blev aktionærerne ifølge flere af de tilstedeværende mødt med optimisme og løfter om en lys fremtid.
Bertel Maigaard gengav selv sit budskab i en sms til Finans:
»BioCirc står stærkt strategisk, organisatorisk og finansielt, og det er jo dejligt at kunne kommunikere dette.«
Ikke desto mindre valgte DLG onsdag at trække Jacob Bier ud af bestyrelsen mindre end en måned efter, at han blev sat ind. Beslutningen var ifølge DLG blevet truffet i utilfredshed med, at Maigaard & Molbech har valgt at drive virksomheden videre »som en ejerledet virksomhed og uden en ekstern formand«.
Som nævnt beskriver Bertel Maigaard samarbejdet med DLG som »fint«.
Han skriver i en sms:
»Diskussionen handler om, at DLG ønsker en uafhængig bestyrelse og dermed også en ekstern formand. I øvrigt noget, DLG ikke selv praktiserer og heller ikke er aftalt skal gælde i BioCirc. Derfor er det et overraskende ønske for +80 pct. af aktionærerne, som ikke imødekommes.«
DLG oplyser, at koncernen vil overholde de indgåede aftaler, »men i den nuværende situation ser vi ikke ind i, at vi kommer til at udvide samarbejdet.«

