Fortsæt til indhold

Trumps toldmelding fik kaffedirektør til at knappe to gravøl op

Lars Mansfeld-Gieses kaffesalg til USA tegner sig med ny told til at blive en underskudsgivende forretning. Udsigten til toldregninger, der hver måned kan beløbe sig i 645.000 kr., har fået ham til at registrere nyt selskab i Canada.

Lars Mansfeld-Giese, adm. direktør i Real Coffee, har udsigt til et amerikansk salg, der med 20 pct. told går hen og bliver en underskudsgivende forretning. Han håber, at Canada kan være en del af løsningen på kaffeselskabets problem. Foto: Thomas Lekfeldt.
Erhverv

Da den amerikanske præsident, Donald Trump, onsdag aften gjorde alvor af sine toldtrusler, knappede Lars Mansfeld-Giese to øl op.

Ikke fejringsøl, men gravøl.

Med 20 pct. told på varer fra EU gældende allerede fra i dag, ser fremtiden svær ud for hans kaffevirksomheds salg til USA.

»Det er en virkelig bitter pille at måtte sluge, når vi igennem næsten…