Fortsæt til indhold

Den kommende uge: Her er dine fikspunkter i nyhedsstrømmen

Uge 21

I den kommende uge påbegynder byretten hvidvasksagen mod Nordea. Foto: Thomas Lekfeldt
Erhverv
Redaktionen

I den kommende uge begynder hvidvasksagen mod Nordea.

Samtidig lander en række danske regnskaber, og så er der inflationstal fra EU. Der afholdes også G7-topmøde i Canada.

På Finans glæder vi os til at forsyne dig med nyheder, perspektiv og analyse fra den kommende uge i erhvervslivet.

Mandag d. 19. maj

  • Erhverv: Rockwool International kommer med regnskab for 1. kvartal.
  • Udenlandsk erhverv: Ryanair kommer med årsregnskab.
  • Udenlandsk økonomi: EU kommer med inflationstal for eurozonen, og Europa-Kommissionen offentliggør sine forårsprognoser for den økonomiske udvikling.
  • Krimi: Nordeas hvidvasksag indledes i byretten.
  • Udland: Frankrig samler internationale investorer og erhvervsledere på sit årlige økonomitopmøde.

Tirsdag d. 20. maj

  • Erhverv: H+H International, Scandinavian Tobacco Group og Vestjysk Bank kommer med regnskaber for 1. kvartal.
  • Udenlandsk erhverv: Home Depot kommer med regnskab for 1. kvartal. Vodafone kommer med årsregnskab.
  • Økonomi: Danmarks Statistik udgiver tal for forbrugerforventninger maj og nationalregnskabet for 1. kvartal. Beskæftigelsesministeriet offentliggør den sæsonkorrigerede ledighed for april.
  • Indland: Green Power Denmark samler energibranchen til et topmøde.
  • Udland: G7-topmøde for finansministre og centralbankchefer afholdes i Canada. EU’s udenrigsministre vedtager formelt EU’s 17. sanktionspakke mod Rusland.

Onsdag d. 21. maj

  • Erhverv: U.I.E. afholder generalforsamling. Lollands Bank, North Media, SKAKO og U.I.E. kommer med regnskaber for 1. kvartal.
  • Udenlandsk erhverv: Snowflake og Target kommer med regnskaber for 1. kvartal. SSE kommer med årsregnskab.
  • Økonomi: Danmarks Statistik udgiver tal for beskæftigelsen for lønmodtagere samt konjunkturbarometeret for maj.
  • Politik: Der er afslutningsdebat i Folketinget.
  • Udland: Rådet for Det Europæiske Økonomiske Samarbejdsområde samles. Den Europæiske Revisionsret udkommer i dag med en analyse, der omhandler, en særberetning om udvikling af supplerende pensioner og pensionsfonde i EU.

Torsdag d. 22. maj

Artiklens emner
Økonomiske nøgletal
Regnskaber