Rivegilde i Novo har udviklet sig til alt eller intet for Henrik Poulsen
Den prominente erhvervsleders fremtid i Novo Nordisks bestyrelse afhænger af, hvordan han har stillet sig i kravet om en ny topchef og håndteringen af fyringen af Lars Fruergaard Jørgensen. Det bliver alt eller intet for Henrik Poulsen.
Topchef Lars Fruergaard Jørgensen er uventet blevet fyret. Det ser ud til at have været imod Novo-formand Helge Lunds vilje. I hvert fald når det gælder timingen. Men der er ingen tvivl om, at bestyrelsesformanden for den kontrollerende ejerfond, Lars Rebien Sørensen, gjorde sit ønske om et skifte på topposten krystalklart. Og endda på en presserende måde, må det antages.
Men det er mindre tydeligt, hvor Novo Nordisks næstformand, tidligere Ørsted-chef Henrik Poulsen, der indirekte er udpeget af Novo Nordisk Fonden, står.
Han har sammen med Kasim Kutay, der er direktør for Novo Nordisk Fondens investeringsselskab, Novo Holdings, været den kontrollerende ejerfonds to repræsentanter i bestyrelsen for Novo Nordisk. Det vil sige, at enhver kritik af bestyrelsen af Novo Nordisk også rammer dem. Det må formodes, at alle beslutninger er truffet uden dissens.
Det kan skabe en uløselig interessekonflikt.Søren Linding
Når Novo Nordisk Fonden i skikkelse af Lars Rebien Sørensen ønsker at sætte sig selv ind i Novo Nordisks bestyrelse for at komme tættere på de driftsmæssige og strukturelle strategidiskussioner og rekrutteringen af en ny topchef, er det et stort mistillidsvotum til bestyrelsen. Hele bestyrelsen. Derfor befinder Henrik Poulsen sig i en sårbar og udsat position, fordi arbejdet i bestyrelsen for Novo Nordisk fordrer, at alle aktionærer behandles lige, og intet er over selskabets interesse, men det skal holdes op mod at være indstillet af Novo Nordisk Fondens investeringsselskab.
Det kan skabe en uløselig interessekonflikt. Det vil kræve mere end en dreven og utrolig dygtig FN-diplomat at overleve en sådan delikat linedans uden at vælge side.
Henrik Poulsen er som en del af formandskabet i Novo Nordisk med Helge Lund ansvarlig for den lagte successionsplan for topposten i den store medicinalkoncern. Den har Novo Nordisk Fonden og Lars Rebien Sørensen fundet utilstrækkelig. Det mest oplagte havde været at tælle til 10, tænke på selskabets bedste og holde hesten til efter sommerferien og melde et skifte ud i forbindelse med halvårsregnskabet i starten af august. Så ville en rekrutteringsproces også have været meget længere fremme, og måske ville man endda kunne have en afløser klar.
Det sidste valg signalerer, at han ikke har mistet Lars Rebien Sørensens tillid.Søren Linding
Den køber Lars Rebien Sørensen tilsyneladende ikke. Der skal åbenbart ske noget hurtigt, selv om der kun er gået halvanden måned siden den ordinære generalforsamling. Hvis bestyrelsen ikke makker ret, kan Novo Nordisk Fonden indkalde til en ekstraordinær generalforsamling, skifte bestyrelsen ud og gennemtrumfe sin vilje. Det ville selvfølgelig have været en betydelig konfliktoptrapning til endnu større skade for selskabet.
Midt i denne kontrovers må Henrik Poulsen have stået med et ben i hver lejr. Det er svært udefra at afgøre, hvordan hans fremtid i Novo Gruppen ser ud. Men det kan konstateres, at han er valgt ind i Novo Nordisks bestyrelse for det næste år, og det samme gælder i Novo Holdings, der i sidste uge havde generalforsamling. Det sidste valg signalerer, at Lars Rebien Sørensen ikke har tabt tilliden til ham.
Men det ændrer ikke på, at Henrik Poulsen er formand for et andet fondskontrolleret, børsnoteret selskab, Carlsberg. Han skal være garant for en god, troværdig og stabil governance-struktur, der vækker de øvrige aktionærers tillid til ejerfondens evne til at forvalte sin magt ansvarligt i alle aktionærers interesse. Det gælder selvfølgelig også for Novo Nordisk, der lige nu mere ligner et ledelsesmæssigt ragnarok end et veltrimmet, professionelt og troværdigt børsselskab.
Det bedste bud er, at enten bliver Henrik Poulsen Novo Nordisks næste bestyrelsesformand, ellers fratræder han helt.Søren Linding
Tilliden til Novo Nordisk og Novo Nordisks governancestruktur ligger i ruiner. Det er for de mange eksterne investorer mere end uklart, hvem der kommer til at bestemme, når Lars Rebien Sørensen først som observatør og senere som medlem kommer ind i bestyrelsen. Novo Nordisk Fonden ønsker selv uafhængige, kvalificerede bestyrelser. Det tror ingen på efter ejerfondens første direkte indblanding i Novo Nordisk-bestyrelsens dispositioner i 20 år.
Dilemmaerne må stå i kø for Henrik Poulsen. Skal han være med til at genetablere tilliden til Novo Nordisks bestyrelse? Eller er opgaven, så længe Lars Rebien Sørensen sidder om bordet, dømt til at mislykkes?
Inde eller ude? Alt eller intet? Det bedste bud er, at enten bliver Henrik Poulsen Novo Nordisks næste bestyrelsesformand, ellers fratræder han helt.
Søren Linding er redaktør og erhvervskommentator på Finans.

