Fortsæt til indhold

Mærsk tilbyder trøje uden logo til DHL-løb af hensyn til sikkerhed

Mærsk oplyser, at man ser aktivisme rettet mod medarbejdere, hvorfor man har sikkerhedstiltag til DHL-stafet.

DHL 2024. Arkivfoto
Erhverv
/ritzau/

Ansatte hos Mærsk har mulighed for at løbe i en trøje uden rederigigantens genkendelige lyseblå logo til motionsløbet DHL Stafetten i København.

Det sker af hensyn til sikkerheden for de ansatte, lyder det fra Mærsk i et skriftligt svar til Ekstra Bladet.

- Desværre ser vi i øjeblikket eksempler på aktivisme rettet direkte mod medarbejdere fra specifikke virksomheder. Derfor har vi foretaget en sikkerhedsvurdering og besluttet, at i år har den løbetrøje, vi tilbyder vores deltagere til DHL-stafetten, ikke et logo, oplyser Mærsk.

Tilbuddet om en trøje uden logo er sammen med ”andre sikkerhedstiltag”, der ikke er yderligere uddybet, med til at reducere risikoen for Mærsks medarbejdere.