Fortsæt til indhold

Søren Linding: Bavarian-aktionærer skal forberede sig på grim overraskelse

Stillingskrigen mellem de to kapitalfonde og de mange småaktionærer i Bavarian Nordic trækker ud. Ingen skal udelukke, at buddet falder og dermed også aktiekursen. Det samme kan også ske, hvis buddet går igennem.

Bavarian Nordic er ikke bare en myg i den store globale medicinalverden. Den er også i høj grad afhængig af staters indkøb af beredskabsvacciner. Nye opkøb er nødvendige for at stabilisere det kommercielle og finansielle fundament. Foto: Carsten Andersen/Bavarian Nordic Handout/POLFOTO/Arkiv
Erhverv
Dette er en kommentar - den udtrykker skribentens holdning.

Det ligner en udmattende stillingskrig, som de bejlende kapitalfonde er havnet i med deres forsøg på at overtage det børsnoterede vaccineselskab Bavarian Nordic. Fronterne er efterhånden trukket så hårdt op, at de stridende parter bliver ved med at affyre de samme våben.

Det betyder, at intet bevæger sig, hvormed det peger i retning af, at aktionærerne…

Artiklens emner
Medicinalindustrien
Bioteknologi