Fortsæt til indhold

Dansk artillerifabrik går i gang: Jagter over 100 nye ansatte

Jagten på mere end 100 nye ansatte er skudt i gang hos våbenproducenten SkyPro Propulsion. Allerede i andet halvår vil det danske iværksætterforetagende, der vil producere til ind- og udland, have gang i produktionen af 122 mm-raketter og antidroneammunition.

Danske SkyPro Propulsion vil nu sætte gang i den første danske produktion af raketter til raketkastersystemer (MLRS) – efter eget udsagn som den første i Danmark nogensinde. Illustration/Arkivfoto: Reuters/Stringer/File Photo
Erhverv

Det har været forhalet af manglende godkendelser. Men nu skal der gang i produktion af artilleriraketter på dansk grund hos danske SkyPro Propulsion.

Faktisk vil de første raketter allerede i anden halvdel af 2026 rulle fra produktionslinjerne i Vandel vest for Vejle.

Det fortæller adm. direktør hos den danske våbenproducent Michael Kjær Sørensen, der…

Artiklens emner
Dansk Industri
Nato