Fortsæt til indhold

Direktør: »Hvis du spørger mig, om jeg kan garantere, at du kan flyve til Gran Canaria i juleferien, er svaret nej«

Der er intet som helst unormalt at spore, lyder det fra direktør, som har overblik over situationen, når det gælder levering af flybrændstoffer til Københavns Lufthavn.

Tankskibe lander flybrændstoffer på Prøvestenen i København. Herfra havner brændstoffet via rørledninger i Københavns Lufthavn, hvor det tankes på fly. Foto: Thomas Lekfeldt
Erhverv

Hvis Peter Laybourn ikke fulgte med i strømmen af nyheder om krigen i Mellemøsten og stridighederne om skibstrafikken i Hormuzstrædet, ville han som direktør for Brændstoflageret Københavns Lufthavn I/S tro, at det var business as usual.

»Når det gælder flybrændstof, har vi en for årstiden helt normal lagersituation. Der er intet som helst unormalt at…

Artiklens emner
Luftfartsbranchen
Transport og Logistik