Fortsæt til indhold

Den gode nyhed er: Klimadebatten er død

Klimadebatten er død, men den grønne omstilling lever i bedste velgående. Måske kan Donald Trump tage æren for, at vi endelig er holdt op med at diskutere, hvorvidt grøn energi er en god idé?

Erhverv

Hver uge skriver journalisterne på Finans et nyhedsbev, der giver dig et boost af gode nyheder fra dansk erhvervsliv. Skriv dig op til nyhedsbrevet "Den gode nyhed er..." her.

Kære læser

Der er meget lidt godt at sige om Donald Trumps krig i Iran, men i dette nyhedsbrevs særlige ånd gør jeg som Finans’ økonomiredaktør forsøget alligevel.

For intet er så dårligt, at det ikke er godt for noget, også selvom det er svært at se lyset, når man står nede på tanken og skal fylde benzinbilen op.

I denne uges brev skal vi se nærmere på:

  • Et kinesisk firma har udviklet et bilbatteri, der rækker 1.500 km og kan oplades på seks minutter
  • Konkurrencen på boliglånsmarkedet tager til, og det er godt nyt for forbrugerne
  • Historien om Flatpay-grundlæggeren, der gik fra fiasko til milliardær på bare fire år

Men først skal vi lige en tur tilbage til 1990’erne, hvor jeg havde taget den meget lidt karrierefremmende beslutning at læse religionsvidenskab på universitetet.

Her havde jeg en masse enormt fascinerende men i dagligdagen mere eller mindre ubrugelige fag, herunder religionsfilosofi, hvor vi brugte meget tid på teoretiske beviser for og imod Guds eksistens.

Det var herligt tidsfordriv, ikke mindst fordi det var et fag, vi havde sammen med de præstestuderende på teologi, som i sagens natur ikke mente, der var behov for bevisførelse.

Jeg kom til at tænke på disse diskussioner i denne uge, da EU-Kommissionen fremlagde sin nødplan, der skal afbøde konsekvenserne af den energikrise, som Iran-krigen har forårsaget.

Ud over de forventelige kortsigtede tilskud til forbrugere og virksomheder, var der nemlig også en helt klar langsigtet prioritet:

Elektrificering af Europa og uafhængighed af fossile brændstoffer.

Den grønne omstilling har delt vandene, fordi man har haft travlt med at diskutere, hvorvidt klimaforandringer er menneskeskabte eller ej, og om det er muligt at gøre noget ved dem. Det er blevet næsten et religiøst spørgsmål, som har skabt enorm politisk splittelse. Og selvom videnskaben indtil videre klart står bag teorien om den menneskelige indflydelse og dermed behovet for handling, så afviser klimaskeptikere det helt og holdent som netop teori.

Den gode nyhed er, at den diskussion er slut nu.