Fortsæt til indhold

Giganterne tromler revisionsbranchen: Sådan overlever de små

Giganterne sidder tungere og tungere på revisionsmarkedet, og flere fusioner har gjort dem endnu stærkere. De mindre revisorhuse samler sig i forskellige fællesskaber for at kunne være med i konkurrencen.

Revisionsselskabet Grant Thornton fusionerede i 2023 med Kvist & Jensen, og flere fusioner er med stor sandsynlighed på vej. Fusioner er afgørende for at klare sig i ekstremt konkurrencebetonet marked, fastslår Brian Rasmussen, der er CEO og partner i Grant Thornton. Foto: Grant Thornton
Erhverv

En sand konsolideringsbølge skyller i disse år ind over revisionsbranchen.

Giganter som KPMG, EY og PwC dominerer i stigende grad, og samtidig har kapitalfonde fået øjnene op for opkøbsmuligheder i den danske revisionsbranche.

På blot 10 år er antallet af registrerede revisionshuse hos brancheforeningen FSR faldet fra 635 til nu 390.

I den periode har giganterne tromlet hen over det danske revisionslandskab og tvunget de små og mellemstore revisionshuse til at slutte sig sammen i fællesskaber. Udviklingen ventes at fortsætte, ikke mindst fordi kapitalfonde er klar til at købe op.

Et eksempel er den svenske kapitalfond Adelis, der i 2025 købte Roesgaard og Inforevision, der begge ligger i top 20 målt på omsætning.

At der vil ske yderligere konsolidering i branchen, er FSR’s administrerende direktør Lone Strøm ikke i tvivl om.

Der bliver færre, men større revisionshuse – men også flere små og mellemstore, som arbejder sammen i fællesskaber.

»Der sker en strukturel forandring lige nu. Mange revisionshuse slår sig sammen, og samtidig præsterer branchen en større vækst end erhvervslivet som helhed. Der er flere ting, der driver de forandringer,« siger Lone Strøm.

Bl.a. er kompleksiteten i lovgivningen steget voldsomt. Det mærkes i dagligdagen hos den enkelte revisor. Dertil kommer kunstig intelligens, der kommer til at kræve meget opmærksomhed og formentlig store investeringer.

»Det handler om professionalisering, og hvordan forretningen skal drives fremadrettet. Lovkravene både til revisorerne selv og til deres kunder bliver stadigt mere komplekse. Det gør, at det bliver sværere at være en lille revisor,« siger Lone Strøm.

De mindre revisionshuse er også ramt af, at Folketinget flere gange har lempet revisionspligten. Mange virksomheder behøver efterhånden ikke en revision af deres regnskab. I 2012 havde 86 pct. af alle danske selskaber en revisionspåtegning på regnskabet. I 2024 var andelen faldet til 17 pct.

Dermed fylder lovpligtig revision mindre i mange revisionshuses indtjening. Til gengæld er der en voksende efterspørgsel på andre typer revisorerklæringer, som har en lavere grad af sikkerhed. Desuden leverer revisionshusene mere rådgivning til virksomhederne.

Danmarks syvende største revisionshus er Grant Thornton, som i 2023 fusionerede med Kvist & Jensen. Et centralt element i fusionen er, at kravene til specialviden, kvalitetssikring og medarbejderudvikling er stigende. Det samme er kundernes krav til revisionsselskaberne, mener Brian Rasmussen, der er partner og administrerende direktør hos Grant Thornton.

»Kravene til risikovurdering, løbende overvågning af kunder og deres transaktioner er blevet skærpet. Det stiller større krav til os,« siger Brian Rasmussen.

Fusionen med Kvist & Jensen var længe undervejs. Men den betyder, at Grant Thornton, der står stærkt på Sjælland, nu også får fodfæste i Jylland. Og nærhed til kunderne er vigtig, understreger Brian Rasmussen.

»Lokal forankring har stor betydning for vores forhold til kunderne. Det er ikke maskiner, men den menneskelige kontakt, der skaber relationer. De relationer, der bygges op, er med til at bygge en kundebase med et langsigtet perspektiv,« fastslår Brian Rasmussen.

Grant Thornton vil fortsat være aktiv i jagten på nye partnere, fastslår han.

»Det er jeg aldrig færdig med. Vi er altid på udkig og nysgerrige efter at få et kompetenceløft. Vi tror på, at ved at gå tættere sammen globalt, vil det give nogle gevinster, som er med til at styrke vores forretning på langt sigt,« siger Brian Rasmussen, der bl.a. peger på teknologiområdet, hvor Grant Thornton stadig kan styrke sig.

Fusioner er ikke nødvendigvis ideelle for alle. Derfor er der opstået større fællesskaber, hvor revisorer bevarer deres selvstændighed, men kan trække på de ydelser, som en større organisation kan tilbyde.

Eksempler på fællesskaber er Revisorgruppen Danmark og Kreston.

Begge stiller viden og værktøjer til rådighed for medlemmerne, og det er i mange tilfælde nødvendigt, mener Lone Strøm. Hvis en revisor ikke har et netværk, skal han eller hun selv etablere og vedligeholde systemer, der kan håndtere bl.a. ny lovgivning, administrative opgaver og hvidvaskbekæmpelse.

»Det kan blive uforholdsmæssigt dyrt for den enkelte,« mener Lone Strøm.

Lysten til at gå solo i revisionsbranchen er der også stadig.

Et eksempel er formanden for Kreston, Daniel Beck Mortensen. Han har netop sagt pænt farvel til Status Revision og goddag til sit eget firma. I første omgang kører han solo. Det trænger han til, fastslår han.

»Jeg vil tilbage til mine rødder og gøre det, jeg er bedst til, nemlig sidde tæt på kunden,« siger Daniel Beck Mortensen.

Den helt store fordel ved at være tæt på er, at han kommer til at kende kundernes virksomheder ud og ind.

»Jeg ved en masse om personen bag virksomheden og bliver en fast sparringspartner. Dermed er jeg bedre i stand til at gribe ind og komme med både faglige og personlige forslag, når beslutningerne er svære.«

Daniel Beck Mortensen betragter sig ikke længere som konsulent, men sparringspartner for sine kunder. Den rolle kræver tid og nærhed og hårde prioriteringer. Der bliver færre kunder, mere involvering, og han får faget i hænderne igen.

»Det er der, jeg skaber mest værdi. Og ærligt talt også det, jeg trives bedst med,« fastslår han.

At miste netværket vil Daniel Beck Mortensen ikke. Han fortsætter som formand for Kreston Danmark.

»Der sker rigtig meget spændende i foreningen lige nu, og det vil jeg gerne være en aktiv del af,« siger han.

Udviklingen med både fusioner og tættere samarbejder er langt fra slut, mener Lone Strøm fra FSR.

»Vi forventer, at det her fortsætter, og det er samme billede i udlandet.«

Artiklens emner
Revisorbranchen
FSR