Dette lille mirakel af en bog gjorde min skepsis over for selvhjælpsbøger til skamme
Anmeldelse: Selvhjælpsbøger kritiseres ofte som overfladiske gentagelser af simple råd forklædt som livsændrende indsigter. Skepsissen vendes dog til begejstring med The Work-Life Miracle, som er konkret, anvendelig og jordnær.
Normalt er jeg meget skeptisk over for selvhjælpsbøger.
Det er lidt som at tage en MBA fra Heathrow Business School. Du føler dig utrolig produktiv, mens du sidder og venter… men i sidste ende står du stadig samme sted, bare med en alt for dyr kaffe fra Starbucks og en ny tro på, at du “bare skal manifestere lidt hårdere”.
Problemet er bare, at ledere og specialister i dag ikke mangler ambitioner. De mangler opmærksomhed. Kalenderen er fuld, indbakken vokser hurtigere end bundlinjen, og følelsen af travlhed bliver let forvekslet med produktivitet.
Det er her, Susanne Odgaards bog adskiller sig fra den traditionelle selvhjælpslitteratur. Den handler mindre om balance end om bedre præstation gennem bedre prioritering.
Normalt lover selvhjælpsbøger (lidt karikeret), at hemmeligheden bag succes er at stå op kl. 5, drikke sellerijuice og skrive taknemmelighedsdagbog, som om hele menneskehedens udfordringer kunne løses med en bullet journal og en optimistisk kuglepen.
Og hvis det ikke virker? Nå, så har du åbenbart ikke troet nok på det.
Men Susanne Odgaard introducerer SMR-metoden. Den lyder næsten banalt enkel, og det er netop dens styrke. Der er ingen komplicerede modeller eller nye managementbegreber. I stedet bygger den på vaner.
De tre bogstaver står for Simple, Rhythmic og Meaningful.



