Erhverv

Markant flere er blevet fyret

Kurven er knækket i september, og det er det højeste antal fyringer i knap to år.

Artiklens øverste billede

Der blev varslet 1.764 fyringer i september, og det er en markant stigning i forhold til samme måned forrige år. Set over de første ni måneder i år, har tallene ellers været de bedste siden finanskrisen.

Frederik I. Pedersen, chefanalytiker hos Arbejderbevægelsens Erhvervsråd, havde forventet, at kurven snart ville knække.

"Arbejdsmarkedet har udviklet sig meget stærkt i 2014 og set i lyset af, at bl.a. det tyske erhvervstog er bremset op, måtte kurven knække på et tidspunkt," siger Frederik I. Pedersen.

Antallet af fyrringer i 2014

Frederik I. Pedersen peger på, at mange virksomheder måske har taget munden for fuld.

"Mange havde forventet, at væksten ville fortsætte med at stige, som den gjorde i den første halvdel af 2014. Uro flere steder i verden har været med til at bremse den vækst, og flere virksomheder havde omstillet sig til, at væksten ville fortsætte. De virksomheder bliver nødt til at omstille sig til en ny virkelighed igen, hvor væksten er faldet og kan blive ved med at falde," siger han.

Hos Nykredit forventer chefanalytiker, Tore Stramer, at det store udsving i antallet af fyringer i september i år, kun er et lille bump på vejen.

"Vi har desværre måtte sande, at forventingen om, at det økonomiske opsving ville fortsætte, ikke har vist sig at være sand. Jeg synes, at det er værd at holde fast i, at nogle faktorer stadig peger opad. Det er forhåbentlig sidste gang, at vi ser sådan et hop," siger Tore Stramer.

1.764 fyringer på en måned er det højeste tal siden november i 2012.

"Vi forventer, at den her stilstand, som vi oplever i dansk økonomi lige nu, vil blive afløst af større vækst i starten af 2015. Det er en forventning, som vi deler med vismændene og regeringen. Får vi ikke ret i den forventning, vil vi naturligvis se flere fyringsrunder i fremtiden, desværre," siger Tore Stramer. 

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.