Erhverv

Fuglehusbygger hiver Harald Nyborg i retten

Harald Nyborg har forbrudt sig mod ophavsretsloven, mener fuglehusbygger. Krav om 125.000 kr. efter andehustyveri.

Artiklens øverste billede
Det er dette billede af et andehus, Harald Nyborg har benyttet til deres 2014 katalog.

Den lille jyske virksomhed GreenTools retter en skarp anklage mod Harald Nyborg koncernen.

Det er nemlig indehaver af GreenTools, Anders Aasberg Pedersens eget billede, som pryder forsiden af Harald Nyborgs 2014 katalog, som reklame for rundbor. Og det har han ikke givet lov til.

"De har kopieret billedet fra min webshop, og derefter redigeret i det, men det er tydeligt, at det stadigvæk er mit billede og produkt. Jeg tror ikke, de bevidst har udvalgt mit billede til deres kampagne, men at en grafiker ved en fejl er kommet til at tage det, men jeg er skuffet over, at de ikke har henvendt sig. Jeg vil gerne have kompensation for, at de har brugt mit billede, mit brand og mit varemærke," siger han.

Anders Aasberg Pedersen fortæller, at han ved et tilfælde faldt over billedet, da han så Harald Nyborgs katalog. Senere, på et besøg i et af Harald Nyborgs varehuse, fandt han også ud af, at billedet blev benyttet på det pågældende produkt.

Det førte til to henvendelser til Harald Nyborg, hvor Anders Aasberg Pedersen i rekommanderede breve foreslog, at Harald Nyborg mod betaling kunne benytte hans billede. Indledningsvis foreslog han en betaling på 125.000 kr. Men trods gentagne henvendelser, hørte han ikke fra koncernen og valgte derfor at stævne den.

"Når de vælger ikke at svare på vores henvendelser, har vi følt os nødsaget til at stævne dem for krænkelsen. Desuden har vi anmodet retten om, at få Harald Nyborg til at stoppe med fremover at bruge billedet på varekataloget, på emballagen samt på deres hjemmeside. Det er den lille mod den store i denne sag, og det er os meget uforståeligt, hvorfor de vælger ikke at gå i dialog, når nu krænkelsen er så tydelig," siger Morten Kristensen fra Not-Allowed.dk, som varetager sagen for GreenTools.

Finans Live har onsdag forgæves forsøgt at få en kommentar fra Harald Nyborg. Administrerende direktør i Harald Nyborg, Arne Gerlyng-Hansen, har dog tidligere udtalt, at han godt kan se, at billedet er taget fra GreenTools hjemmeside, og at Harald Nyborg ikke fremover vil bruge billedet til deres kataloger og produkter. Han mener imidlertid, at forligstilbuddet på 125.000 kr. er ude af proportioner.

Desuden har han udtalt, at Harald Nyborg har svaret på GreenTools breve via mail. Det nægter Anders Aasberg Pedersen imidlertid.

"Jeg har tjekket spamfilter og endda kontaktet min mailudbyder. Jeg har ikke fået nogen mail fra Harald Nyborg," siger han og tilføjer, at det virker som om, at Harald Nyborg blot forsøger at presse citronen:

"De prøver sikkert at sælge så mange hulbor som muligt, inden de bliver hevet i retten. Harald Nyborg er en kæmpestor koncern, og jeg er bare en mand, der sidder ude i en skov og laver fuglekasser," siger han.

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.