Erhverv

Halliburton kan være på vej med opkøb

Halliburton er i forhandlinger om at købe selskabet Baker Hughes. Et eventuelt opkøb vil betyde, at to af de største og ældste navne inden for energisektoren bliver forenet.

I en meddelelse torsdag, angav Baker Hughes at være i indledende drøftelse med Halliburton omkring en potentiel forretningskombination. Hvis forhandlinger lykkes, kan aftalen allerede blive annonceret allerede i næste uge, siger en person med kendskab til sagen, som ikke ønskede sin identitet oplyst.

- De to gorillaer i rummet går sammen. Sådan udtaler Ed Hirs, som er forelæser i energiøkonomi ved Houston Universitet. Han angiver, at opkøbet vil gøre det nemmere for selskaberne at fastholde markedsandelen i nedturen.

Handlen vil ifølge Bloomberg News sandsynligvis blive nøje gransket af konkurrencemyndighederne.

Aktiefokus

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.