Aktionærforening: En god og interessant dom
Den dom, der faldet tirsdag i Glostrup, hvor Pandora er blevet idømt en bøde på 2 mio. kr., er en god og interessant dom.
Det vurderer direktør i Dansk Aktionærforening Jens Møller Nielsen over for Ritzau Finans.
- Den bidrager til præcedens på området. Det er vigtigt at få etableret, hvor længe man kan holde information tilbage fra markedet, siger han.
Direktøren venter også, at dommen kan få afsmitning på OW Bunker. Hvor der er flere meddelelser, der "begynder at se mystiske ud i det lys."
Direktøren venter dog, at Pandora anker dommen, og derfor bør man i første omgang afvente ankefristen og eventuelt en dom fra Landsretten før man anlægger søgsmål om erstatning.
Kun en gruppe udenlandske institutionelle investorer og seks private investorer har nået at anlægge sag, inden forældelsesfristen udløb i sommer
- Når der falder dom er der en ny frist på et år fra dommen, hvor man kan søge erstatning om det forhold, som dommen handler om. Men der er ingen grund til at gøre det, før man har en endelig dom, vurderer Jens Møller Nielsen.
Han fremhæver også, at det er aktionærerne, der selv gør og mener noget - og ikke DAF.
- DAF hjælper gerne, men det er ikke os, der er drivkraft, understreger han.
Han mener, at de aktionærer der har købt i den korte periode fra 11. juli til en gang i august, har en god sag.
- Dem, der har købt aktier fra midt i juli til nedjusteringen 2. august 2011, står markant stærkere i en erstatningssag efter dommen tirsdag. Men om de vinder, hvis de ligger sag an, er nok mere usikkert, siger direktøren og tilføjer, da det er uprøvet juridisk grund.
Ritzau Finans