Arvinger har solgt sjælden Wegner-stol for 430.000 kroner
100-årsdagen for fødslen af Hans J. Wegner blev markeret hos auktionshuset Bruun Rasmussen.
Det største udbud af Wegner møbler og lamper nogenside har netop været været under hammeren hos Bruun Rasmussen. Den kendte danske designer kunne være fyldt 100 år i 2014, og det markerede auktionshuset med en særlig Wegner-auktion.
Under hammeren var klassikere som 'Kinastolen' og 'Bamsestolen'. Men der var også plads til endnu mere eksklusive møbler som f.eks. 'Krokodilleskabet' og 'Delfinstolen'.
Netop 'Delfinstolen' var vurderet til at indbringe mellem 500.000 og 600.000 kroner under dagens aktion.
Så højt kom prisen dog ikke op, og den eksklusive stol, der kun er fremstillet i få eksemplarer, blev solgt for 430.000 kroner.
Stolen er en sammenklappelig armstol fremstillet i eg. Sæde og rygpartiet er fremstillet i udspændt flet, og beslagene er af messing. Den har fået sin navn, fordi armlænet og bagbenet tilsammen danner omridset af et delfinhovede.
Det var tre arvinger der havde den sjældne stol på auktion. I første omgang kunne de ikke blive enige om, hvem der skulle have stolen. Derfor fik de den vurderet, og da det viste sig, at stolen var en halv million kroner værd, besluttede de sig hurtigt for, at den skulle på auktion.
Sidste gang, at 'Delfinstolen' var til salg, var i 2009, hvor auktionshuset Lauritz.com havde et eksemplar på auktion. Dengang var hammerslaget på 240.000 kroner.
I alt var 164 Wegner møbler og lamper på auktion. Det var dog langt fra alle emner, der blev solgt. Du kan selv se alle resultaterne fra auktionen her.


