Østjydsk Bank planlægger kapitalforhøjelse efter filialsalg
Østjydsk Bank er kommet et godt stykke af vejen i sin genopretningsplan, men regner fortsat med at skulle gennemføre en kapitalforhøjelse for at komme ubalancen i kapitalstrukturen til livs.
Det fremgår af en meddelelse fra Østjydsk Bank mandag morgen.
Banken har solgt sine filialer i Randers og Gjerlev til Jutlander Bank med virkning fra 1. januar 2015. Købesummen for goodwill udgør 95,5 mio. kr. samt 24,5 mio. kr. for de tilknyttede ejendomme.
Det vil øge Østjydsk Banks kapitalprocent med ca. 3,6 pct.point og egenkapitalprocenten med ca. 2,6 pct.point, oplyser banken, som derudover oplyser, at nedskrivningerne i fjerde kvartal er i omegnen af 30 mio. kr.
- Banken forventer ved aflæggelse af årsrapporten for 2014, til trods for det udmeldte nedskrivningsniveau, at kunne opfylde lovens mindstekrav for såvel kapitalprocent samt egenkapitalprocent, skriver Østjydsk Bank, som dog ikke kommer ud af genopretningsfasen endnu.
Derfor arbejder den videre på genopretningsplanen.
- I det videre arbejde undersøger banken mulighederne for at styrke kapitalgrundlaget via en kapitalforhøjelse. Målet er at rette op på den nuværende ubalance mellem reel egenkapital og efterstillet kapital, så det sikres, at banken kan leve op til CRD IV-kravene. Ubalancen i kapitalstrukturen er primært opstået som følge af de seneste to års store nedskrivninger, skriver banken.
Østjydsk Bank venter at komme med en status på den proces i løbet af første halvår 2015.

