Fortsæt til indhold

Bilgigant klar til samarbejde med Google

Google vælger næppe at gå alene ind i bilbranchen. Nu melder amerikansk bilgigant sig på banen.

Erhverv

General Motors er klar til at arbejde sammen med Google i udviklingen af selvkørende biler.

Sådan lyder det fra virksomhedens tekniske direktør, Jon Lauckner, ifølge Reuters.

»Jeg bestemmer ikke, hvad vi gør og ikke gør, men jeg vil sige, at vi bestemt er åbne for at have en diskussion med dem,« skal direktøren have sagt til et interview ved et bilshow i den amerikanske by Detroit.

Bemærkningen kommer få dage forinden chefen for Googles selvkørende bil-projekt, Chris Urmson, skal holde et foredrag i forbindelse med bilshowet. Her forventes det, at Urmson vil melde ud, at Google søger partnere i bilbranchen.

Google har med sit projekt stort set tænkt bilen forfra, hvorimod flere andre allerede etablerede bilproducenter også er i gang med deres egne kør-selv projekter. Målet er at gøre biler så sikre så muligt. Og eftersom menneskelige fejl oftest er årsag til ulykker, indebærer det at overlade styringen til bilen selv.

Hvordan samarbejdet i så fald skal foregå vides endnu ikke. Men det er næppe dumt at indgå samarbejde med Google, hedder det fra Jon Lauckner.

»Alle interesserede bør i det mindste gå derover og sparke dæk,« sagde han i interviewet.

»Jeg vil blive totalt overrasket, hvis ikke Google har noget at tilbyde,« uddybede han.

Flere af dem, der nu arbejder ved Googles bilprojekt, har tidligere været ansatte i General Motors. Chris Urmson har selv været indirekte involveret med virksomheden i forbindelse med et universitetsprojekt om en selvkørende bil i 2007.

»Vi ved, at de har talentfulde folk, og vi ved, at de har kapaciteten,« sagde Lauckner.

Artiklens emner
General Motors
Google