Jay-Z køber Spotify’s største rival for trecifret millionbeløb
Den amerikanske rapmusiker Jay-Z har brugt en del af sin formue på at købe musiktjenesten WiMP, nordens største konkurrent til Spotify.
Jay-Z er kendt for sangen "99 problems" – og nu kan han yderligere tilføje "but Spotify ain't one". For den kendte amerikanske rapmusiker annoncerede fredag, at han byder 56 mio. dollar, svarende til ca. 367 mio. kr., for selskabet bag musiktjeneste WiMP – en af Spotify’s største konkurrenter.
Den 45-årige Jay-Z, hvis rigtige navn er Shawn Carter, bevæger sig dermed med sit firma Project Panther Bidco ind på det nordiske marked med købet af den svenske virksomhed Aspiro, der står bag WiMP.
I en pressemeddelelse lyder lyrikken bag købet således:
»Panther mener, at den seneste udvikling i underholdningsindustrien med overgangen til musik og media streaming, giver et stort potentiale for øget underholdningsforbrug og en mulighed for kunstnere til yderligere at fremme deres musik. Panthers strategiske ambition er at ekspandere globalt og udvide global Aspiros platform, teknologi og tjenester,« siger Jay-Z.
Læs også: Spotify og Sony går sammen om musikken
Ifølge Forbes lød musikerens formue på 520 mio. dollar i 2014.
Jay-Z, som er gift med sangerinden og superstjernen Beyonce, bliver dermed endnu en i rækken af rappere, der investerer i musiktjenester efter Dr. Dre, der sidste år solgte sin virksomhed Beats Electronics til Apple for 3 mia. dollar.
WiMP indeholder mere end 25 mio. sange og 75.000 musikvideoer til deres mere end en halv mio. abonnenter i Norge, Sverige, Danmark, Tyskland og Polen.
Til sammenligning er Spotify til stede i 58 lande verden over og har 15 mio. betalende abonnenter og yderligere 45 mio. brugere, der udnytter musiktjenestens gratis univers.


